ПІБ автора(ки) *: Іващенко Наталія Василівна
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте*: Миколаївський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №3 Миколаївської міської ради Краматорського району Донецької області
Ваша посада*: учитель хімії та біології
Короткий опис вправи, анотація*: Використання медіадокументів для практикування навичків медіаграмотності є актуальною вимогою сьогодення. Для оформлення результатів практичної роботи проводимо аналіз журнальних статей або заміток в газеті, інтернет-джерел, що, в свою чергу, стає нагодою потренуватися в ретельному спостереженні, здатності формулювати обґрунтовані аргументи та висновки. Наприкінці заняття пропонується дискусія щодо зібраної інформації у різних медіаджерелах, відповідаємо на запитання: «Чому якість наявної інформації важлива саме для генетичного аналізу?»
Мета вправи/заняття*:- ознайомитися з генеалогічним методом дослідження шляхом аналізу медіадокументів;
-навчитися складати схему родоводу (власну або відомих людей), використовуючи інформацію з медіаджерел;
- обґрунтувати значення генетичного аналізу для здоров’я людини.
Необхідне обладнання/матеріали*: цифрові пристрої здобувачів і здобувачок освіти з доступом до мережі Інтернет, мультимедійний проектор, ватмани, кольорові маркери (у разі відсутності необхідного програмного забезпечення)
Детальний опис вправи/уроку*:
Клас 9 Предмет Біологія
Практична робота
Тема: Складання схеми родоводу
Одним із універсальних та найчастіше використовуваних методів у генетиці людини є генеалогічний.
Генеалогічний метод — складання родоводів та дослідження успадкування певних ознаку низці поколінь.
Генеалогічний метод передбачає такі етапи дослідження:
Розвінчуємо стереотип, наводячи наукові факти /дані «В родині геніїв повинні народжуватися діти-генії»
На основі аналізу літератури та інтернет-джерел визначаються ознаки людини, що успадковуються за законами Менделя. Дослідник повинен прагнути до отримання об’єктивного первинного матеріалу, який кладеться в основу статистичного й генетичного аналізу.
Цей етап дослідження передбачає розвиток наступних медіакомпетентностей:
Зібрати інформацію про стан цієї ознаки в членів родини (батьків, дідусів, бабусь, тіток, дядьків, братів, сестер). (приклад, https://mykniga.com.ua/istoriya/rodovid-zrazok-oformlennya-istorichnij-dokument.html)
Цей етап дослідження передбачає розвиток наступних медіакомпетентностей:
- вміння критично оцінювати інформацію природничого змісту, здобуту з різних джерел;
- обирати за допомогою вчителя чи інших осіб наукове пояснення фактів / даних.
Спробувати визначити власний генотип або генотип відомої людини за аналізованою ознакою й генотипи родичів. Робота передбачає створення наукових звітів, використання даних, графіків, схем, які нестимуть різні меседжі для різних аудиторій (наприклад, успадкування ознак генетичної хвороби, мутації тощо). Наукові дані часто перекручують, щоб продемонструвати певні висновки. Отже, здобувачі освіти можуть розвинути власний підхід, підсумувавши певні дані, зібрані в ході власного експерименту.
Цей етап дослідження передбачає розвиток наступних медіакомпетентностей:
Очікувані результати*: - учні вміють правильно підбирати необхідну інформацію до відповідної теми уроку;
-аналізують та роблять висновки на основі власних спостережень;
-оформлюють результати дослідження, використовуючи наявну інформацію, та представляють її загалу у вигляді схеми, таблиці, ментальної карти тощо
Підсумок / рефлексія за результатами проведення вправи*: Проводимо опитування за допомогою додатку https://www.mentimeter.com/. Приклад питань для анкетування https://www.menti.com/aly2czg36iia
Використані джерела*: