info@aup.com.ua
+380 67 372 2733
Предмети: Етика, Зарубіжна література, Мистецтво, Основи здоров’я
Застосування: На уроці, Поза уроком
Вік/клас: 10 клас, 11 клас, 9 клас, Навчання впродовж життя, Студенти
Методи: Аналіз медіатекстів, Групова робота, Дебати, Декодування, Дискусія, Ігрова діяльність, Індивідуальна робота, Кейси, Критичне мисленння, Мозговий штурм, Проєктна робота, Фронтальна робота
Теми медіаграмотності: Громадянські права і свободи, Комікси, Критичне мислення, Медіасоціалізація, Медіаспоживання (психологія сприйняття медіа), Пошук і збір інформації, Реклама, Стереотипи

ПІБ автора(ки) *: СТЕПАНЕНКО Галина Анатоліївна

Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте*: Прилуцький ліцей № 9 Прилуцької міської ради Чернігівської області

Ваша посада*: заступник директора з навчально-виховної роботи, вчитель зарубіжної літератури

Короткий опис вправи, анотація*: Здоровий спосіб життя, формування й утвердження духовно-моральних якостей особистості – чи не найважливіші (поряд з патріотизмом) пріоритети нашого сьогодення для старшокласників і моделі випускника навчального закладу. 

Вправа зосереджена на розвитку критичного мислення у виборі «бути чи не бути?», фокусує увагу на реалізації гедоністичних поглядів у житті, проєктування особистісної стратегії поведінки й усвідомлення наслідків власних дій. 

Дієвість вправи випробовує життя, коли випускники минулих років приходять і говорять: «Я так часто згадую ваші уроки зарубіжної літератури! Вони мені реально допомагають жити… » і ти розумієш, що не дарма «спалив» себе у цій професії. Отож, можливо комусь із колег стане в нагоді моя вправа… Спробуйте, учням сподобалось!

Час необхідний на виконання вправи: 25-30 хвилин (залежно від активності класу)

Застосування вправи: вправу варто застосовувати після прочитання й опрацювання роману Оскара Вайльда «Портрет Доріана Грея» й рекомендованого учням перегляду художнього фільму «Доріан Грей» ( Велика Британія. 2009. Режисер Олівер Паркер). Це допоможе не тільки переконатися в засвоєнні знань, тестоцентризмі, а й порівняльному аналізі, презентації власних ідей, аргументації висновків,  співпраці товаришів по групі у ході спілкування, самооцінюванні, в цілому -  як підсумковий етап уроку.

Мета вправи/заняття*: пропагувати здоровий спосіб життя у викладанні зарубіжної літератури на прикладі аналізу гедоністичних поглядів героїв роману.

Необхідне обладнання/матеріали*: цифрові пристрої здобувачів і здобувачок освіти з доступом до Інтернет-мережі(телефони, планшети тощо); телевізор чи мультимедійна дошка, ілюстрації (скріншоти) з фільму; матеріали для створення лепбуків (при потребі) , стікери на липкій основі, текст твору для кожної групи.

Форма/метод роботи: компетентнісний урок (навчання впродовж життя) із застосуванням діяльнісного підходу до навчання: робота в групах; порівняльний аналіз гедоністичних поглядів та вчинків головного героя в тексті твору та фільмі; обговорення й складання кроссенсу, створення скрайбінгу; проведення рефлексії; робота з платформою Classroom (електронною дошкою в Meet).

Детальний опис вправи/уроку*

Вітаю всіх, спраглих до знань! 

Будь ласка, зайдіть на хвилинку на платформу Google Classroom, я виставила запит, який отримала на свою сторінку Фейсбук, але переадресувала вам усім…Отже, що ви бачите?

Відповідь учнів: запит на дружбу від … Доріана Грея.

Я переконана, що кожний чи не щодня отримує такі запити, когось приймає, комусь відмовляє… Пропоную разом поміркувати:

  • Прийняти запит чи відмовити? 
  • Чи варто мати в житті такого друга? 
  • Чи можна дати однозначну відповідь і оцінку поглядам і вчинкам цієї людини? 

Я пропоную розібратися нам спільно, бо кожен з нас складає для себе життєві пріоритети, обирає стратегію поведінки й стосункам у суспільстві, складає про себе враження й отримує результат не тільки у форматі «Божого суду», а й власного здоров’я, авторитету, набутих цінностей… Пропоную вашій увазі вправу «Гедонізм у сучасному вимірі», яка не тільки дасть нам можливість подискутувати, а й отримати чи узагальнити знання, пов’язані з безпекою життєдіяльності.

В підготовці до уроку ви самостійно (бо вже 10 клас!) розділилися на 4 групи (по дружбі, уподобанням, лідерству) й кожна група (за жеребом, або за складом команди) отримали випереджувальне завдання: підібрати інформацію щодо негативних звичок, якими захопився «кіношний» Доріан Грей, спокусившись на пропозиції лорда Генрі: паління, пиятика, вживання наркотичних засобів, випадкові статеві зв’язки. Оформити свої проєкти ви могли в паперовому вигляді, закодувати QR-кодом, озвучити...Фантазія у кожної групи власна. Головне – поєднати текст твору, екранізацію та зібрану інформацію для аналізу, порівняння, обговорення…

(До речі, учні відразу зауважили, що роман відмінний від фільму. Бо сюжет фільму – це своєрідна інтерпретація книги О. Вайльда, коли режисер прагне  сюжетом вразити глядача й наблизити до сучасності) .

Зауважу, що кожна група обрала свого лідера (капітана), який має можливість оцінити роботу і внесок кожного члена команди після проведеної вправи. Я оцінюю роботу групи  балом, який, записавши на стікері, прикріплю до парти групи, а капітан оцінює роботу кожного, виходячи з найвищого балу, але зменшуючи на бал  оцінку наступного учасника. Тобто, якщо група отримує 12 балів, то найактивніший учасник отримує 12, наступний – 11 і т.д. (варто аргументувати оцінку). Окрім цього, обрали «кореспондента-журналіста», який створить колаж найвдаліших і найцікавіших моментів вашої роботи на уроці. 

Отже, перед вами (на дошці) роздруковані ілюстрації (скріншоти) з фільму з яскравими гедоністичними поглядами Доріана Грея. Ілюстрацій більше ніж негативних захоплень: серед них, назвіть…

Відповіді учнів: Сибіла Вейн, епізод вбивства художника Безіла Ворда, Доріан- красунчик, портрет Доріана красивий і портрет потворний. (В ході роботи учні мають самі визначити «зайві» в ряду ілюстрації й прокоментувати свій вибір).

  • До речі, на вашу думку, на якому життєвому етапі знаходиться той Доріан, який «посилає запит» дружби?

(Відповіді учнів майже однакові, коли юнак приїхав з навчання, й був ще «чистим аркушем» для гедоністичних експериментів. )

Тож, за словами лорда Генрі «Єдиний спосіб збутися спокуси - піддатися їй». Питання для уважного глядача : яку спокусу лорд Генрі першою пропонує Доріану? Яка негативна звичка, на вашу думку, найпоширеніша?

Відповідь учнів: паління.

Група учнів, які готували проєкт про негативний вплив паління на організм людини обговорюють проблему, створюють колаж (або приносять на урок готовий – це економить час) і захищають його. Головне – співвіднести цю проблему (як і всі інші) з текстом роману. 

Підводимо підсумок, питання й завдання для всіх груп:

  • Чи відображалася ця негативна звичка на портреті Доріана?
  • Наскільки важливо було акцентувати на ній увагу?
  • Запишіть до зошитів 1-2 ключових думки або фактів, які вас найбільше вразили.

Обирайте, яка спокуса буде наступною? 

Дослідіть текст роману, знайдіть про неї відголосок. Чиї це слова? 

  • Алкоголізм. (Захист проєкту «Вплив алкоголю на організм людини»).

«Він дедалі більше закохувався у власну красу і дедалі більше зацікавлено спостерігав розклад власної душі». 

  • Наркоманія. (Захист проєкту «Життя без наркотиків»)

«Чим гострішав контраст, тим своєріднішою була насолода»

  • Наслідки безладних статевих стосунків (захист проєкту: проскануйте QR-код, опрацюйте підібрану групою інформацію)

Узагальнюємо нашу роботу: на вашу думку, що найбільш негативно впливає на організм людини?.. 

- А на душу?.. 

Відповідь учнів: «нарцисизм». І в романі, і у фільмі лорд Генрі розпочинає свої гедоністичні експерименти саме зауваженням про красу Доріана. Навіть у реальному житті ця риса притаманна багатьом дітям, які, випещені власними батьками, ставлять завищені вимоги у стосунках з однолітками, вимагають підвищеної уваги від вчителів, не бажають контролювати власну поведінку, лексику.

- Що найбільше вплинуло на Доріана?

- Як би склалася його доля, коли б Доріан обрав життя з Сибілою Вейн?

- Що із цього ряду ілюстрацій можна долучити  до гедоністичних захоплень? 

Відповіді учнів: насолода від вбивства Безіла Ворда. Адже морально-деградована людина, яка відчуває безкарність від своїх вчинків, може отримувати насолоду й від убивства.

Для підведення підсумків: 1. пропоную скласти  кросенс із почутої й побаченої інформації. Це сучасна логічна головоламка, коли кожна інформація  має бути дотичною до наступної, а посередині – головний результат. Разом складається цілісна картинка певної ідеї.

Висновок, який варто зробити: хоч у реальному житті, хоч у художньому творі чи його екранізації людина сама здатна обирати свій шлях і розуміти його цінності, бо інакше це призведе до жахливого результату.

2. Скрайбінг. Зайдіть, будь на дошку платформи Classroom  (в Meet).  Члени кожної групи, намалюйте схематично знак, символ і т.і., яким би ви хотіли поділитися чи попередити про небезпеку гедоністичних поглядів у сучасному вимірі. Визначимо кращу ідею…

Очікувані результати*: Після виконання вправи здобувачі освіти:

  • засвоюють знання і вміння в комплексі для власної адаптації в соціумі;
  • розширюють кругозір про естетику, гедонізм;
  • усвідомлюють наслідки шкідливих звичок на організм і життя людини;
  • продовжують вчитися критично мислити, використовувати різні методи для аргументації поглядів і вибору позиції, давати оцінку почутому- побаченому, оцінювати власні зусилля, працювати з додатковою інформацією.

Підсумок / рефлексія за результатами проведення вправи*

Чи вразила вас кількість спокус, яким може піддатися людина в сучасному житті?

Відповіді учнів.

Як ви вважаєте, чи потрібно сучасній молодій людині випробувати на собі гедоністичну ідеологію? 

Відповіді учнів.

Повернімося до початку вправи. Запит на дружбу на сторінці фейсбук від Доріана Грея: приймете чи відхилите пропозицію? 

  • Чи варто мати в житті такого друга? Чи можна дати однозначну відповідь і оцінку поглядам і вчинкам цієї людини : Доріана літературного, чи Доріана екранізованого?
  • Можливо хотіли б щось порадити «сучасному» Доріану? Що варто було зазнати, а що не варто було й починати?

Це  буде вашим домашнім завданням. Будь- яку відповідь аргументуйте. Зробіть скріншот вашої переписки з Доріаном Греєм й надішліть мені на платформу Google Classroom . 

Фотограф-кореспондент готує звіт-колаж.

Оцінка роботи груп учителем, капітани оцінюють роботу кожного учасника.

Використані джерела*

1. Зарубіжна література ХІХ століття : Хрестоматія.  - Навчальний посібник для 10 класу загальноосвітньої школи / Упорядник, автор дидактичного матеріалу О.В. Пронкевич. -  Київ : Педагогічна преса, 2002. 592 с.

2. Фільм «Доріан Грей». ( Велика Британія. 2009. Режисер Олівер Паркер)3.Державний стандарт базової і повної загальної середньої освіти // [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://osvita.ua/legislation/Ser_osv/28030/

magnifiercrossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram