info@aup.com.ua
+380 67 372 2733
Предмети: Основи здоров’я, Хімія
Застосування: На уроці, Поза уроком
Вік/клас: 9 клас
Методи: Аналіз медіатекстів, Критичне мисленння, Мозговий штурм, Проєктна робота
Теми медіаграмотності: Етика в медіа, Інфобезпека, Медіаспоживання (психологія сприйняття медіа), Пошук і збір інформації, Реклама

ПІБ автора(ки) *: Єлькін Андрій Вячеславович 

Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте*: Запорізька гімназія №19 Запорізької міської ради 

Ваша посада*: вчитель хімії, основ медіаграмотності, педагог-організатор 

Короткий опис вправи, анотація*

Цю вправу можна застосувати в курсі хімії 9 класу під час уроку «Мило, його склад, мийна дія». Вправа вирішує завдання формування медіакомпетенцій, пов’язаних з удосконаленням звички більш уважно розглядати зміст упаковок товарів побутового призначення, зокрема, мила; звертати увагу на наявність небезпечних для здоров’я компонентів. Крім того, ця вправа дозволяє сформувати уявлення про виробництво просвітницьких медіатекстів, з’ясувати алгоритм створення анімаційних фільмів, ознайомитися зі структурою сценарного плану та технічного завдання, на які спираються режисер і оператор, створюючи мультфільм. 

Мета вправи/заняття*: Сформувати медіаграмотність, необхідну при виборі товарів побутового призначення, звертаючи увагу на інформацію, яка міститься на упаковці. Ознайомитися з призначенням мила з домішками триклозану та впливом триклозану на імунну систему людини. Сформувати поверхневі уявлення про аспекти створення просвітницьких аудіовізуальних медіатекстів.  

Необхідне обладнання/матеріали*: комп’ютер, мультимедійний проектор і екран, мультфільм «Історія про те, як совеня з триклозаном знайомилось» (автор: Єлькін А.В.), сценарний план (технічне завдання) мультфільму. 

Детальний опис вправи/уроку*

Вправа застосовується наприкінці уроку «Мило, його склад, мийна дія». 

Вчитель розповідає про використання мила з триклозаном в інфекційних відділеннях лікарень ( у ковідних відділеннях). Про особливість триклозану руйнувати мікрофлору. 

Вчитель звертає увагу на побічну дію триклозану, на його здатність негативно впливати на імунну систему людини. 

Вчитель: Триклозан вбиває не тільки шкідливі бактерії, але й доброзичливі та корисні для нашого організму бактерії, позбавляючи наш організм природного захисту.

Триклозан порушує гормональний баланс, що може призвести до раку грудей, яєчників, простати, викликати раннє статеве дозрівання та проблеми з фертильністю.

Триклозан блокують нормальну роботу функції щитовидної залози, що дуже негативно впливає на роботу всього організму в цілому.

Триклозан порушує роботу м'язів, що призводить до захворювань серцево-судинної системи.

Триклозан збільшує опір антибіотикам, які можуть знадобитися у разі лікування серйозного інфекційного захворювання.

Триклозан суттєво послаблює імунітет. Вченими доведено, що діти, які виросли в середовищі з використанням хімічних дезінфікуючих та антибактеріальних продуктів, мають дуже слабкий імунітет і часто страждають на алергію, астму та захворювання імунної системи.

Триклозан взаємодіє з хлором водопровідної води та утворює токсичні речовини — діоксиди, здатні всмоктуватись кров та отруювати організм зсередини.

Триклозан отруйний для природи, забруднює озера та річки, ґрунт та океан, викликає мутації у живих істот, які там мешкають.

Вчитель запитує: Чи можна таке мило застосовувати постійно звичайним людям, чи воно призначено тільки для застосування лікарями в інфекційних відділеннях? 

Учні роблять висновок, що це мило має вузьке призначення. 

Вчитель запитує: Як дізнатися, що мило містить триклозан? 

Учні пропонують відповіді та з’ясовують, що про хімічний склад будь-яких товарів можна дізнатися, уважно розглядаючи текст на упаковці. 

Вчитель пропонує переглянути мультиплікаційний фільм «Історія про те, як совеня з триклозаном знайомилось», який створювався учнями та вчителями Запорізької гімназії №19 Запорізької міської ради. 

Після перегляду вчитель запитує, чи важливо створювати такі мультфільми, щоб інформувати аудиторії про хімічні небезпеки? 

Вчитель розповідає про важливу складову виробничого процесу – підготовку сценарного плану, та демонструє на екрані, як виглядає сценарний план мультфільму «Історія про те, як совеня з триклозаном знайомилось».

Сценарний план (технічне завдання) та опис послідовності анімаційного фільму «Історія про те, як совеня з триклозаном знайомилось». 

Візуалізація (картинка)ПланиОпис сцениТекстовий контентАудіо - фон
Логотипи, назва фільму, титриОб'єкти переміщаються раціональноПерша поява героїв на екрані. візуальне знайомство з маленьким хлопчиком, совеням, кошеням, совою в окулярах. Герої і титри пов'язані дією. На екрані крупно виникає назва мультфільму.Шрифт округлений. «Історія про те, як совеня з триклозаном знайомився» Весела мелодія, що налаштовує до перегляду фільму (бажано легка симфонічна музика)
Сцена 1МАЛЕНЬКИЙ ХЛОПЧИК Хлопчик дивиться собі на руки. На його обличчі темні брудні плями. МАЛЕНЬКИЙ ХЛОПЧИК із брудними руками, які вимазані, фарбою.Хлопчик дивиться собі на руки. На його обличчі темні брудні плями. Музика з ознаками тривоги 
Сцена 2Мікроби на рукахНаближення рук з плямами бруду. Рух мікробів, які гуртуються на дві групи – шкідливі та корисні.Крупним планом на руках хлопчика: мікроби (чорні і темно зелені - погані, а рожеві й пухнасті - корисні, спочатку видно як живуть на руках (крупний план) і на хутрі у КОШЕНЯ. Фонові звуки, які вказують на рух.Музичний темп збільшується 
Сцена 3МАЛЕНЬКИЙ ХЛОПЧИК миється МИЛОМ З ТРИКЛОЗАНОМ Хлопчик йде до ванної кімнати. З водопроводу витікає вода. Ближній план: Мило. На упаковці мила написано «Мило з ТРИКЛОЗАНОМ»  Загальний план: Хлопчик миє руки.Декорації ванної кімнати. Хлопчик миє рукиХлопчик каже: «Зараз вимию руки з милом. Ось яке в мене є чудово мило – підписано «Мило з ТРИКЛОЗАНОМ» Музика за кадромбравурний маршЗвуки крану. 
Сцена 4Під дією МИЛА З ТРИКЛОЗАНОМ мікроби  гинуть. Мильні бульбашки поглинають мікроби та з потоками води вимивають їх.Під дією МИЛА З ТРИКЛОЗАНОМ мікроби  гинуть. Музика з урочистим фіналом  
Сцена 5Хлопчик після миття рук Хлопчик з чистим обличчям і руками - посміхається. Музика з урочистим фіналом
Сцена 6МАЛЕНЬКЕ СОВЕНЯ, пурхає над хлопчиком Чергування планівПрилітає МАЛЕНЬКЕ СОВЕНЯ, пурхає над хлопчиком - радіє за чистого хлопчика Музика з урочистим фіналом
Сцена 7-8Совеня з лупою Симпатичні та погані мікроби зморщуються та намагаються звільніться із мильних бульбашокМАЛЕНЬКЕ СОВЕНЯпідлітає з великою лупою та бачить, що всі мікроби (чорні і темно зелені погані, а рожеві й пухнасті корисні) в муках зморщуються та гинуть.  Звуки, які свідчать про гибель мікробів 
Сцена 9-10Подив совеня.Совеня підлітає до Сови.Чергування планівСОВЕНЯ притиснувши, крильця до голови, похитавши головою з боку в бік, знизавши плечима підлітає до великої розумної СОВІ В ОКУЛЯРАХ та питає «Що відбувається?»Совеня: Що це означає?  Що відбувається?  
Сцена 11Розповідь СовиЧергування планівСова, як лектор, розповідає йому про користь і шкоду миючих засобів з триклозаном. Текст СОВИ В ОКУЛЯРАХ: Антибактеріальні миючі засоби застосовують, тоді коли є дуже багато мікробів, або ти прийшов чи прилетів із лікарні, де є хворі інфекційними захворюваннями. А кожний день та кожний раз такі засоби не використовують, бо вони вбивають всіх мікробів і шкідливих і корисних. А у тих що не загинули виробляється у подальшому нечутливість до гігієнічних та лікарських засобів.До того ж антибактеріальні миючі засоби з триклозаном погано діють на регуляцію діяльності організму людини – особливо згубна їх дія для здоров’я діточок маленьких і дууужеее маленьких, (підимає палець догори) бо не дають їм нормально розвиватись. Тому ЗАПАМ′ЯТАЙ:Застосовуй антибактеріальні миючі засоби тільки коли є нагальна необхідністьРозумні діти слухають маму і миють руки без зайвої «хімії»»! 
Сцена 12-13-14Хлопчик з кошеням підходять та слухають Чергування планівКоли сова говорить про корисних мікробів, на екрані з’являються рожеві мікроби, коли про тих, що викликають захворювання, камера показує поганих. ХЛОПЧИК з КОШЕНЯМ на руках підходять, слухають (видно зацікавленість в їх очах).СОВА В ОКУЛЯРАХ піднімає великий палець, коли говорить важливі розумні слова.  ХЛОПЧИК, коли страшно притискає КОШЕНЯ, обіймаючи його, а коли розуміє, гладить кошеня. 
Сцена 14Радість у мильних бульбашках Чергування планівСОВЕНЯ, ХЛОПЧИК І КОШЕНЯ, всі посміхаються, всі у мильних бульбашках.СОВЕНЯ говорить ХЛОПЧИКУ: Ти зрозумів?  
Сцена 15Діалог совеня та хлопчика Чергування планівСОВЕНЯ говорить ХЛОПЧИКУ: Ти зрозумів? Ти зрозумів?  
Сцена 16Діалог совеня та хлопчикаЧергування планівХЛОПЧИК відповідає: Зрозумів і Кошеняті і Всім друзям розповім.Зрозумів і Кошеняті і Всім друзям розповім. 
Сцена 17Сова передає записку Чергування планівСОВА В ОКУЛЯРАХ, піднявши палець догори: і МАМІ. . А ось від мене і ЗАПИСКА ДЛЯ МАМИ, передаси?А ось від мене і ЗАПИСКА ДЛЯ МАМИ, передаси?Так! Прямо зараз віднесу! Дякую! Темп посилюється 
Сцена 18Несуть записку мамі.Чергування планівЙдуть ХЛОПЧИК, а за ним КОТЕНЯ Записку несуть МАМІ. Слідом за ними летить маленьке СОВЕНЯТКО.    
Сцена 19Хлопчик читає записку Хлопчик читає. Мама уважно слухає.Хлопчик читає.Мама уважно слухає.Хлопчик читає записку в голос: (текст записки і записка видніглядачам)Шановна, Мамо!Засоби гігієни, що містять ТРИКЛОЗАН і триклокарбан, можуть представляти загрозу для здоров'я, із-за того, що викликають бактерійну стійкість, що сприяє розвитку бактерій, які не сприймають дію медичних препаратів. Окрім того  ці засоби мають гормоноподібні ефекти. 
Сцена 20Сова звертається до батьків Чергування планівНа шкільній дошці виникають ключові слова звернення.  Сова схожа на учительку, яка проводить урок. Вона говорить, звертаючись до глядачаШановні Батьки!ТРИКЛОЗАН І ТРИКАРБАН, а також інші хімічні речовини, які є ендокринними руйнівниками, особливо небезпечні для дітей, бо можуть впливати на організм не тільки сьогодні, а порушувати розвиток дитини та роботу організму навіть у майбутньомуНаслідки застосування триклозану включають:Алергії.Дисфункцію щитовидної залози.Порушення ендокринної системи.Набирання ваги.Запальні реакції.З повагою,Сова Окулярівна Розумна P.S. Немає ніяких наукових доказів того, що вони кращі, ніж звичайне мило 
Сцена 21МАМА, обіймає, ХЛОПЧИКА,  МАМА, обіймає, ХЛОПЧИКА, Дякую тобі, синку! Це дуже важливі відомості. Треба зберігати своє здоров’я  
Сцена 25ХЛОПЧИК, тримає КОШЕНЯ на руках, ХЛОПЧИК, тримає КОШЕНЯ на руках, гладить його  
Сцена 26ПУХНАСТІ РОЖЕВІ КОРИСНІ МІКРОБИ та ЧОРНІ ПАТОГЕННІ ПОГАНІ МІКРОБИ віддаляються один від одного.Чергування планів ПУХНАСТІ РОЖЕВІ КОРИСНІ МІКРОБИ ручками відштовхують ЧОРНИХ ПАТОГЕННИХ ПОГАНИХ МІКРОБІВ.Погані мікроби розбігаються у різні боки   
Сцена 27Коло дружби  РОЖЕВІ ПУХНАСТІ КОРИСНІ МІКРООРГАНІЗМИ, взявшись за руки, створюють танцювальний коло навколо персонажів. Весела музика 
Сцена 28 Поява слогану  З’являється слоганТриклозан не вибирай,про здоров’я пам’ятай.  Кульмінація - музичний хеппі-енд
ТитриГерої фільму сидять у класній кімнаті біля Сови. Слухають її розповіді. Сова щось розказує. На дошці записаний слоган "Триклозан НЕ вибирай, про здоров'я пам'ятай!"?  Автори сценарію: Євгенія Корєнєва. Андрій ЄлькінХудожники: Роман Романчук, Артем ЄлькінХудожники-аніматори: Романчук Роман, Артем ЄлькінКомп’ютерна збірка: ІВ «Вісник Мрії» Керівник проекту: Андрій Єлькін Логотипи.  Симфонічна музика 

Вчитель робить розсилку з файлом сценарного плану на електронні адреси учнів для більш детального ознайомлення у зручний для них час. 

Вчитель пропонує на вибір творчі домашні завдання у форматі «за бажанням»:

1. Напишіть сценарій ролику соціальної реклами, який закликає звертати належну увагу на контент упаковок та на хімічний склад побутових товарів або продуктів харчування. 

2. Створіть рекламний банер, який закликає користатися безпечними для здоров’я мийними засобами. 

3. Підготуйте та запишіть на аудіо радіопередачу для радіо «Республіка Мрія» Запорізької гімназії №19 Запорізької міської ради про хімічний склад мийних засобів та про можливі ризики для здоров’я при їхньому застосуванні без урахування вимог безпеки. 

Очікувані результати*

Учні з’ясували, що товари побутової хімії можуть містити небезпечні речовини. 

Учні зрозуміли, що купуючи товари, важливо вивчати надписи на упаковці, звертаючи увагу на хімічний склад.

Учні звернули увагу, що для попередження споживачів про небезпеки можна застосовувати мультфільми та інші аудіовізуальні медіатексти. 

Учні дізналися, що виробництво мультфільмів відбувається у певній послідовності та починається із сценарного плану. 

Учні отримали завдання з виконанням «за бажанням», які можуть розвинути їхній медіатворчий потенціал.  

Підсумок / рефлексія за результатами проведення вправи*

Як правило, дітям подобається дивитися мультфільми. Зазвичай вони відповідають, що під час перегляду вони одночасно відпочивали та дізнавалися про корисні речі. 

Використані джерела*

Ютуб-канал Єлькіна Андрія Вячеславовича, вчителя хімії, основ медіаграмотності, педагога-організатора Запорізької гімназії №19 Запорізької міської ради. 

magnifiercrossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram