info@aup.com.ua
+380 67 372 2733
Предмети: Громадянська освіта, Захист України, Історія, Медіаграмотність в умовах війни
Застосування: На уроці, Поза уроком
Вік/клас: 10 клас, 11 клас
Методи:
Теми медіаграмотності: Громадянські права і свободи, Критичне мислення, Маніпуляція, Мова ненависті, Новинна грамотність, Стереотипи
П.І.Б. автора: Мокрогуз Олександр, завідувач катедри суспільних дисциплін та методики їх викладання Чернігівського ОІ імені К. Д. Ушинського, доцент, кандидат педагогічних наук. Співавтор шкільних програм, підручників, ф навчально-методичних посібників і з громадянської освіти, історії, медіаосвіти, рекомендованих МОН України для загальноосвітніх шкіл та педагогічних ВНЗ України. Член Всеукраїнської Спілки викладачів суспільних дисциплін і громадянської освіти.
Короткий опис вправи, анотація:

Конспект рекомендовано для використання під час опрацювання тем:

  • навчальної програми «Історія України. Всесвітня історія. 10–11 класи» (Історія України 11 клас, розділ 7. «Творення нової України»; Всесвітня історія 11 клас, розділ 4. «Держави центрально-східної Європи: трансформаційні процеси»)
  • інтегрованої навчальної програми з історії «Історія: Україна і світ. 10–11 класи» (Історія: Україна і світ (від 1939 р. до сучасності) 11 клас, розділ 8 «Україна в сучасному світі»)
  • навчальної програми інтегрованого курсу для 10 класів «Громадянська освіта» (розділ 6. «Світ інформації та мас-медіа»; розділ 7. «Україна, Європа, світ»)
  • навчальної програми для 10–11 класів «Захист України» (розділ І. «Основи національної безпеки України»)

Мета вправи/заняття:

розвинути навички з декодування пропаганди


Необхідне обладнання/матеріали:

мультимедійне обладнання


Російський напад на Україну 24 лютого 2022 року. яскраво продемонстрував, що похідною для російської ідеології «русского миру» була нацистська. Російська пропаганда, яка завжди базувалась на сталінській, радянській, доказала створення нового типу ідеології – рашизм.

Цей термін визначає ідеологію,  яка базується на ідеях «особливої цивілізаційної місії» росіян, військовому експансіонізмі, нетерпимості до культури інших народів; на тоталітаризмі совєтського типу, змішаному з ультранаціоналізмом і культом особи, використанні російського православ'я для виправдання дій російської влади.

Цей термін почав вживатися з 2008 року, коли Росія напала на Грузію, а в Україні активно застосовувався починаючи з 2014 року, року анексії Криму та окупації українських територій на сході.

Рашизм заперечує необхідність правового врегулювання життя людей  й утверджує право військової сили, свавілля та насильства, не поважає суверенітет сусідів і всіх людей, думки яких відрізняються від офіційної російської пропаганди.

Ідеологія рашизму багато в чому схожа на німецький нацизм. Зокрема, одна із ключових тез «Росія піднялася з колін» – дуже схожий на те, що з інформаційного погляду робили нацисти у 30-х роках минулого століття.

Для порівняння візьмемо промови Гітлера і Путіна, які виправдовували напад Третього Рейху на Польщу в 1939 році і Російської Федерації на Україну в 2022 році.

Гітлер Путін
Це брехня, коли в світі кажуть, що ми хочемо здійснити зміни виключно силою Ми нікому і нічого не збираємося нав’язувати силою
Ви знаєте про нескінченні спроби, які я робив для мирного розв’язання проблем Австрії, а потім – Судетської області, Богемії і Моравії. Усе було даремно нескінченно довгих 8 років ми робили усе можливе, щоб розв’язати ситуацію мирними, політичними засобами. Усе даремно
Німеччина не переслідує жодних інтересів на Заході. Західний вал назавжди окреслює кордони Рейху У наші плани не входить окупація українських територій
Ті, хто мешкає там (у Польщі) німецькі меншини піддаються найогиднішим переслідуванням Її мета (спецоперації) — захист людей, котрі упродовж 8 років піддаються знущанням, геноциду з боку київського режиму
Гданськ був і є німецьким містом, (польський сувалківський) коридор був і є німецьким Україна для нас – це не просто сусідня країна. Це невіддільна частина нашої власної історії, культури, духовного простору

Однією з видуманих «причин» військового нападу 24 лютого 2022 року, стала боротьба проти фашизму. Рашистське розуміння фашистської ідеології повністю відповідає лозунгам Старшого брата з роману Дж.Орвелла «1984»: «війна – це мир, свобода – це рабство, незнання – це сила», тобто базується на брехні, виправданні будь-яким чином, прикрашанні будь-чого, заплутуванні і маніпуляції. Мета полягає не в тому, щоб довести, що правда на стороні Москви і Путіна, пропагандисти ставлять собі завдання створити певний інформаційний хаос – довести, що правди не існує як такої. Мовляв, її взагалі немає, тому є багато різних правд. У чомусь правдивий Кремль, у чомусь умовний Захід. Таким чином, відбувається атака на західну інформаційну модель, де є незалежна журналістика, де журналісти шукають правду, перевіряють факти, подають інформацію з різних боків, а Кремль каже, що жодної журналістики немає, ніякої правди немає. Є точка зору наша та інша Споживача інформації намагаються переконати в цьому, в результаті у нього складається враження, що йому нема на що спертися, а такою людиною дуже легко маніпулювати.

Путінська російська пропаганда використовує слово «фашизм» давно і винятково як лайливе. Все, що не відповідає офіційному розумінню є фашистським. Це ще сталінська традиція, започаткована для виправдання репресій у 1930-х роках. Наприклад, заступник наркома освіти Андрій Хвиля в 1934 році писав: «Українські фашисти Єфремов, Донцов, Шаповал, Коновалець, Левицький, митрополит Шептицький … бачили в Шумському й Хвильовому своїх шпигунів-союзників».

Тавро фашистів присвоювалось будь-кому, кого влада засуджувала. Ось один з типових газетних дописів у "Комуністі" за 24 липня 1937: "У земельних органах України викрито чимало ворогів. … Підло маскуючись, видаючи себе за "видатних спеціалістів", ці фашистські наймити все робили для того, щоб підірвати колгоспне будівництво…". А це назва передової статті в "Комуністі" за 3 вересня 1937: «Розгромити буржуазно-націоналістичну агентуру фашизму». Один з закликів в тогочасній пресі «Ще вище піднесемо більшовицьку пильність, виявимо до кінця, вирвемо з корінням всіх ворогів народу, всю фашистську погань!».

Зрозуміло, що найгірші традиції сталінського режиму у навішуванні ярликів перебрала на себе російська пропаганда, яка звинувачує інших у тому, що робить сама. Нацистські ідеологеми прикриваються ось такими тезами зі статті Т. Сєргейцева «Яка Україна нам не потрібна»  (Риа Новости, 10.04. 2021 р.): «Україна прийняла масову нацистську присягу через, на перший погляд, благообразний політичний вектор «прагнення в Європу», у контексті якого, однак, «європейськість» однозначно розглядається не лише ідеологами, а й значною частиною населення як ознака расової переваги». Європейська спрямованість України визначається російським  ідеологом, як нацизм. Це не піддається розумінню. Українці, які бачать своє майбутнє з Європою – є нацисти, не більше, не менше. Ось це і є яскравий приклад рашизму. Для Путіна слова «фашисти» і «нацисти» означають ворогів-недолюдей, унтерменшів (нацистський термін Третього Рейху), тих, кого росіяни можуть вбивати. Українці є «нацистами», тому що не вважають себе росіянами і не хочуть ними бути та чинять опір.

Водночас , в Росії існує виправдання фашизму/рашизму. О.Дугін, ідеолог «русского мира» ще в 1992 році писав « російський фашизм — це поєднання природного національного консерватизму з пристрасним прагненням до справжніх змін»

Вторгнення в Україну – це повернення до традиційної нацистської мови та практики. За словами Т.Снайдера «Людина з 1930-х років, яка б потрапила на машині часу в путінську Росію, легко би впізнала фашизм: і символ Z, і марші, і пропаганду, і масові могили з розстріляними українцями. Для Росії інші народи існують лише, щоб їх колонізувати. Всі питання вирішуються війною». Реальність російської пропаганди, яка називає себе антифашистською в тому, що вона є сама фашистською за природою.

Олександр Дж. Мотиль, американський історик та політолог, визначив наступні характеристики російського фашизму:

  • Недемократична політична система, відмінна як від традиційного авторитаризму, так і від тоталітаризму;
  • Етатизм (контроль держави над всіма сферами життя) і гіпернаціоналізм;
  • Надприродний культ верховного вождя (наголос на його мужності, войовничості та фізичній доблесті);
  • Загальна народна підтримка режиму та його лідера.

Водночас можна відзначити і певні відмінності рашизму від фашизму і нацизму. Так М. Подоляк зазначає «За всієї схожості з нацизмом - геноцид за ознакою іншого громадянства, фільтраційні табори, масові умисні вбивства мирних громадян, виправдання вбивств і захоплення чужої території власною "обраністю" – рашизм відрізняється усвідомленою масовою згодою нації (російського суспільства) на максимально варварські вбивства і руйнування», а О.Сич наголошує на іншій особливості, що «культурно відстала, варварська Московщина історично завжди здійснювала агресивну експансію щодо країн, які в культурному розвитку стояли значно вище за неї. Сьогоднішня ідеологія рашизму базується на цьому історичному досвіді Московщини. А тому ядром ідеології рашизму є консервування культурної відсталості і руйнування розвинутих цивілізацій».

І важко не погодитись зі  словами президента України В.Зеленського, коли він говорить про рашизм: «Не просто так всі говорять, що це – рашизм. Слово нове, авчинки такі самі, які були 80 років тому у Європі. Тому що за всі ці 80 років, якщо ви проаналізуєте на нашому континенті, таких варварств просто не було. Тому рашизм – це поняття, яке буде в історичних книжках, буде в умовних „вікіпедіях“, залишиться на уроках. І за партами маленькі діточки в усьому світі будуть вставати і відповідати вчителям, коли цей рашизм почався, на якій землі, хто переміг у боротьбі за свободу проти саме цього страшного поняття», — сказав президент.

Завдання і питання учням:

  1. Дайте власне визначення терміну «рашизм».
  2. Один з політологів П.Олещук сказав, що «Рашизм - це по суті і є палеоліт з танками, ракетами та маєтками для вождів». Чи погоджуєтесь ви з цією думкою?
  3. Які особливості рашизму.
  4. Яку роль відіграла пропаганда у становленні рашизму?
  5. Чому про рашистську пропаганду почали активно говорити з 2022 року?

Робота з джерелами інформації

  1. Висловіть ставлення до висловлювання російського актора І.Охлобистіна в 2014 році. Що б ви відповіли російському актору на його тези в контексті подій 2022 року?

«Рашизм – це добре. Це консолідарно, інтернаціонально, прогресивно. Рашизм – це здатність вважати себе причетним до чогось глибоко правильного, духовного, того що веде свій витік від розуміння, що Росія зараз – це останній бастіон, що стримує чорну хвилю безликого індивідуалізму, цинічного споживацтва, звірячої похоті і байдужої жорстокості. Рашизм – це живе, тремтяче серце, сповнене вірою у можливість зробити кожну людину на землі щасливою. Рашизм – це ідеологія героя. Рашизм – це поезія закоханого. Рашизм – це милосердя святого. Рашизм – це вибір мудрого. Я був би гордий, якби мене вважали рашистом. Я б постарався відповідати, цьому високому імені. Хай живе рашизм!» (І.Охлобистін) https://web.archive.org/web/20160131091859/http://vesti-ukr.com/kultura/65470-ohlobystin-pokazal-klejmo-rashista

Визначте, які фото стосуються 1930-х років, а які 2022 року. Чи були ускладнення при визначенні дати? Чи існують спільні риси на цих фотографіях, що їх об’єднують? Якщо так, то чому, на вашу думку існують ці спільні риси? Якщо спільних рис немає, то чому ви так вважаєте

https://paperpaper.ru/wp-content/uploads/2022/05/foto-neksty-2.jpg

https://c.files.bbci.co.uk/D17E/production/_112403635_hi035796565. https://c.files.bbci.co.uk/D17E/production/_112403635_hi035796565.

https://c.files.bbci.co.uk/D17E/production/_112403635_hi035796565.

https://newizv.ru/attachments/dce0c2c3cb9523b18d66f99bd8570881171118ef/store/fill/360/200/0da7296b9e3034e7b5e357c642e986be65ca3f4db1e6455b607182605bd2/000.jpg

https://qph.cf2.quoracdn.net/main-qimg-8ebe08c5a61bcf6e44e979c1135eadb7-lq

3.Опрацюйте інфографіку журналістів агенції «Слово і діло». Можливо ви додасте до цього зображення власні тези.

https://www.slovoidilo.ua/articles/4508/2014-09-01/kak-vladimir-putin-idet-putem-adolfa-gitlera-infografika.html

4. Символ V в нацистській Німеччині використовувався як шеврон, який повинен був виділяти найдавніших членів СС, які вступили до лав нацистської партії (НСДАП) до 30 січня 1933 - дня приходу Гітлера до влади. Цей символ носив на уніформі, зокрема Райхсфюрер СС Генріх Гіммлер.
Крім того символ V є першою літерою у слові «Viktoria» латизована форма німецькою слова «Перемога». І плакати з написами «Німеччина перемагає на всіх фронтах» з символом V під час ІІ світової війни розміщувались в багатьох містах Європи.
Чи існує зв'язок між цими зображеннями? Які з цих фотографій стосуються періоду ІІ світової війни (1939-1945 рр.), а які російсько-української війни 2022 року.

https://kor.ill.in.ua/a/610x0/2731436.jpg?v=637860765295427404

https://41.img.avito.st/640x480/13066834041.jpg

https://news.liga.net/images/general/2022/04/30/thumbnail-tw-20220430110026-9117.jpg?v=1651305506

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/83/Bundesarchiv_Bild_101III-Adendorf-044-09%2C_Max_Seela.jpg/250px-Bundesarchiv_Bild_101III-Adendorf-044-09%2C_Max_Seela.jpg

5.Яка мета проведення акцій, зображених на фотографіях, у дитячих навчальних закладах (дитсадках) у Російській Федерації? До яких наслідків проведення подібних заходів прагнуть організатори?

https://itsmycity.ru/static/uploads/91359f4b316664421731495e4359156ddd7e0e23.png

https://krasnogorsk-adm.ru/netcat_files/multifile/2822/uzbXJxxnsdc.jpg

Предмети: Громадянська освіта, Захист України, Історія, Медіаграмотність в умовах війни
Застосування: На уроці, Поза уроком
Вік/клас: 10 клас, 11 клас
Методи: Аналіз медіатекстів, Декодування, Індивідуальна робота, Кейси, Критичне мисленння, Фронтальна робота
Теми медіаграмотності: Громадянські права і свободи, Критичне мислення, Маніпуляція, Мова ненависті
П.І.Б. автора: Мокрогуз Олександр, завідувач катедри суспільних дисциплін та методики їх викладання Чернігівського ОІ імені К. Д. Ушинського, доцент, кандидат педагогічних наук. Співавтор шкільних програм, підручників, ф навчально-методичних посібників і з громадянської освіти, історії, медіаосвіти, рекомендованих МОН України для загальноосвітніх шкіл та педагогічних ВНЗ України. Член Всеукраїнської Спілки викладачів суспільних дисциплін і громадянської освіти.
Короткий опис вправи, анотація:

Конспект рекомендовано для використання під час опрацювання тем:

  • навчальної програми «Історія України. Всесвітня історія. 10–11 класи» (Всесвітня історія 10 клас, розділ 3 «Провідні держави світу в міжвоєнний період»)
  • інтегрованої навчальної програми з історії «Історія: Україна і світ. 10–11 класи» (Історія: Україна і світ (від 1939 р. до сучасності) 10 клас, розділ 4. «Тоталітарні режими як виклик людству»)
  • навчальної програми інтегрованого курсу для 10 класів «Громадянська освіта» (розділ 6. «Світ інформації та мас-медіа»; розділ 7. «Україна, Європа, світ»)
  • навчальної програми для 10–11 класів «Захист України» (розділ І. «Основи національної безпеки України»)

Мета вправи/заняття:

Сформувати навички декодування  пропаганди

Необхідне обладнання/матеріали:

мультимедійне обладнання

Очікувані результати:

Учніство декодує різноманітні зразки пропаганди

Підсумок / рефлексія за результатами проведення вправи:

Самостійно відшукати зразки пропаганди

Очікувані результати:

Сформовано навички декодування пропаганди


Підсумок / рефлексія за результатами проведення вправи:

Учнівство самостійно добирає приклади пропаганди


Використані джерела:

 

  1. Will United Russia become a fascist party? https://web.archive.org/web/20161126063144/https://www.hurriyetdailynews.com/will-united-russia-become-a-fascist-party.aspx?pageID=438&n=will-united-russia-become-a-fascist-party-2008-04-15
  2. «Буде на уроках». Слово «рашизм» потрапить в історію — Зеленський про звірства окупантів https://nv.ua/ukr/world/geopolitics/viyna-v-ukrajini-zelenskiy-zayaviv-shcho-slovo-rashizm-potrapit-v-knigi-z-istoriji-50236391.html
  3. «Денацифікація» по-кремлівськи: росіяни оприлюднили програму геноциду українців https://www.ukrinform.ua/rubric-uarazom/3451395-denacifikacia-pokremlivski-rosiani-opriludnili-programu-genocidu-ukrainciv.html
  4. Нацизм, фашизм і… рашизм: у чому відмінності і тотожності? https://armyinform.com.ua/2022/03/08/naczyzm-fashyzm-i-rashyzm-u-chomu-vidminnosti-i-totozhnosti/
  5. путін = гітлер, або Короткий урок фашистської риторики https://armyinform.com.ua/2022/03/25/putin-gitler-abo-korotkyj-urok-fashystskoyi-rytoryky/
  6. У Зеленського пояснили, як Росія створила нову людиноненависницьку ідеологію https://www.unian.ua/war/shcho-take-rashizm-mihaylo-podolyak-poyasniv-yak-rf-stvorila-novu-lyudinonenavisnicku-ideologiyu-novini-vtorgnennya-rosiji-v-ukrajinu-11808162.html?_gl=1*1uuaulf*_ga*Mjg5NTMzODU1LjE2NTIzNTQ2NDQ.*_ga_JLSK4Y8K67*MTY1MzA1MTk5MS40LjAuMTY1MzA1MTk5MS42MA..*_ga_DENC12J6P3*MTY1MzA1MTk5MS40LjAuMTY1MzA1MTk5MS42MA
  7. «Фашизм»: 80 років на службі у режиму. Історія використання. https://www.istpravda.com.ua/columns/51bf19f3a08d3/
  8. «Фашистська нечисть» і «держпереворот»: як командування РФ виправдовує перед солдатами напад на Україну https://www.radiosvoboda.org/a/news-skhemy-dokument-moshchun/31785358.html
  9. Чому сучасна Росія — фашистська держава, пояснює історик Тімоті Снайдер https://hmarochos.kiev.ua/2022/05/19/chomu-suchasna-rosiya-fashystska-derzhava-poyasnyuye-timoti-snajder/

   https://www.radiosvoboda.org/a/26861980.html


    magnifiercrossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram