info@aup.com.ua
+380 67 372 2733
Предмети: Медіаграмотність в умовах війни, Основи здоров’я, Природознавство, Я досліджую світ
Застосування: Медіаграмотність для дорослих, На занятті в дитсадку, На уроці, Поза уроком, Поза школою
Вік/клас: 1 клас, 2 клас, 3 клас, 3-4 роки, 4 клас, 5 клас, 5-6 років, Навчання впродовж життя
Методи: Групова робота, Дебати, Дискусія, Ігрова діяльність, Індивідуальна робота, Критичне мисленння, Мозговий штурм, Проєктна робота, Фронтальна робота
Теми медіаграмотності: Громадянські права і свободи, Етика в медіа, Інфобезпека, Комікси, Критичне мислення, Маніпуляція, Новинна грамотність, Пошук і збір інформації
П.І.Б. автора: Петренко Лариса Борисівна
Короткий опис вправи, анотація:

Дітям дуже нелегко засвоювати правила поведінки в соціумі. Їм надзвичайно дошкуляє нестача медіаосвітніх компетенцій, критичного мислення, антифейкового й антишахрайського налаштування, бо цьому потрібно навчати не лише дітей, але й дорослих. Особливо – під час надскладних випробувань, в яких ми всі опинилися в останні роки. Дошкуляє малечі й незнання правил особистої безпеки (батьки не завжди мають змогу контролювати поведінку своїх дітей після шкільних занять). Не завжди з такою проблемою здатні впоратися й правила, подані в підручниках. Тут одними «не можна!» ситуацію не виправиш.

Ось і виник задум написати серію дитячих оповідань, які б ненав’язливо навчали школярів необхідним у суспільстві нормам поведінки, спонукали до читання, усвідомлення скоєних вчинків. Підказували, як запобігти маніпулюванню власною думкою, як удосконалювати навички аналізу медійної інформації, як розвивати вміння розвінчувати фейки, як перевіряти правдивість повідомлень... Поєднали б у собі педагогічно-медійно-превентивні цілі та в захоплюючій формі передали їх малечі.

Розділи в повісті подаються таким чином, щоб «нудні» (на думку школярів) правила переплітались із захоплюючими пригодами героїв повісті. До того ж, батькам теж не зайве знати правила поведінки в суспільстві, бо саме з сім’ї починається виховання дитини. Тому в книзі присутня «Сімейна сторінка».

Нонфікшн адресований учителям початкових класів, вихователям дошкілля та груп продовженого дня, студентам педагогічних вузів, керівникам гуртків позашкільних закладів. Але найголовніше його призначення – поселитися в родині кожної дитини молодшого шкільного віку, стати настільною книгою для маленьких школяриків та їхніх батьків; допомогти малечі усвідомити цінність власного здоров’я та життя, цінувати життя інших, вчити вмінню виходити переможцем із екстремальних ситуацій. Адже, медіаосвіта – потужна зброя проти наших внутрішніх та зовнішніх ворогів.


Мета вправи/заняття:

Мій нонфікшн складається з трьох частин: оповідання про вчинки школярів, а до них - повчальні підказки, комікси, тексти для мозкових штурмів.  Але все це перевищує допустимий розмір файлів. Навіть справжня картинка - титулка не завантажується. 


Необхідне обладнання/матеріали:

Л. Б. Петренко

Художник Ю. М. Петренко

Навчає казкарик Здоровлик

(Уривки зі збірника превентивних оповідок «Поради Королеви Безпеки»)


https://cutt.ly/b20DRdT

 

 

 

 
  1. Дай відповідь
 
  1. Запам’ятай! Навчись! Виконай!
 
  1. Послухай і поміркуй.
 
  1. Роздивись, поясни, виконай завдання.
  2. Обговори з друзями чи дорослими, зроби висновок.
    
 
 
  
 
 

Любий друже!

Ця книга допоможе тобі рости здоровим. Ти вчитимешся відпочивати з користю і навчатися без шкоди для здоров’я. Зрозумієш, якими небезпечними можуть бути вода і вогонь, залізничні колії й побутові прилади. Справно виконуватимеш правила вуличного руху. Дізнаєшся багато цікавого про особливості свого організму.

Вчитимешся не лише берегти своє здоров’я, але й зміцнювати його.

А допоможуть тобі в цьому Королева Безпеки, лікар Будьздоровченко та поліцейський Правопорядченко, які разом із тобою навчатимуть всім премудростям здорового способу життя ще й вертлявого хлопчика Петрика Необережна, всюдисуще пташеня Шкоденя та їхніх однолітків.

Цікавої й корисної подорожі тобі, любий друже, сторінками цієї захоплюючої книги!

Неприпустимість самолікування

 Уважно прослухай розповідь про нову пригоду Петрика. Знайди помилки в його поведінці.

 

Як Івасик Вихвалясик пташеня лікував

 

Тільки-но закінчилися уроки, Петрик Необережко голосно похвастався:

– А в мене вдома живе пташка!

Першим опинився біля Петруся Івасик Вихвалясик.

– Пташка! – рот пустуна забув закритися. – А мені покажеш?

– Авжеж покажу! Гайда за мною! – Необережку вже давно кортіло похвалитися знахідкою. Нехай усі знають, яка дивовижна істота поселилася в нього на балконі!

Пташеня сумирно сиділо в своєму гніздечку, прикривши оченята-намистинки. При появі хлопчаків вона скоса зиркнула на прибулих і ще нижче схилила голівку. Ніякої тобі радості!

 Зупинка 1. Як ти гадаєш, чому пташеня було сумним?

– Поглянь, та воно ж хворе! – зарепетував Івась. – Потрібно терміново лікувати! Де тут у вас аптечка?

За мить дві хлоп’ячі голови уже схилилися над ящичком, в якому мама зберігала ліки.

– Спочатку дамо йому пігулку в оцій золотавій обгортці, – впевнено командував Вихвалясик. – Я знаю, мені такі мама від головного болю давала. А потім нехай закусить ще й цією горошинкою-вітамінкою.

Повторювати Івасикові не довелося. В ложку посипалися різнокольорові пігулки.

 Зупинка 2. Чи правильно вчинили хлопчики, вирішивши самовільно лікувати пташеня?

 
 

 Ліки в руках дитини – небезпечна отрута!

– Почекай! – раптом засумнівався Петрик. – Як це ми будемо давати пташці ліки, не знаючи його температури? Мені мама спочатку температуру міряє, а вже потім пігулками годує.

– Зауваження приймається! Давай термометра!

Сполохане пташеня опинилося в руках Вихвалясика. Воно відбивалося як могло: пігулки градом розліталися по балкону, а птаха все била й била крильцями, не підпускаючи до себе «лікарів».

– Ти поглянь, яке неслухняне! Ось я тобі дам! – замахнувся на пташенятко Івасик.

Стукнути «хворого» він не встиг. Пташиний дзьоб раптом закрився і з силою ударив Івася по передпліччю.

– Ай-яй! – закричав «лікар», ухопившись за синець, що миттєво «намалювався» на руці.

– Дзинь! – термометр брязнув об підлогу і по ній покотилися сріблясті диво-кульки.

 Зупинка 3. Поміркуй, звідки взялися сріблясті кульки?

Ці кульки були такі гарні, що «лікарі» відразу забули про «лікувальні процедури» й почали грати ними «у напільний футбол».

От тільки пташеня заважало. Вгледівши блискучі кульки, воно вирішило, що таку красу не можна розкидати. Потай від хлопчаків пташа збирало блискітки дзьобом і ховало їх до себе в гніздечко…

А пізно ввечері пташці стало зле. Вона лежала із заплющеними очима на підлозі неподалік від гніздечка й не подавала жодних ознак життя.

 
 

 Якщо ти розбив термометр чи помітив розлиту ртуть – терміново клич дорослих.

Довелося викликати лікаря Будьздоровченка.

– Оце вилікували! – з осудом промовив Будьздоровченко, взявши нещасне пташеня на руки. Воно, ніби в судомі, тріпонуло крильцями й завмерло.

– Лікарю! Любий лікарю! Врятуйте його! Я більше не буду-у-у-у! – залементував Петрусь.

Після детального обстеження хворого, виявилося, що пташеня отруїлося не тільки ліками, але й парами ртуті з розбитого термометра…

Лікар вправно прочистив пташеняті шлунок, напоїв молоком із яєчними білками й відпустив. Пташка тріпонула крильцями і вдячно каркнувши, пошкандибала на спочинок до новенького гніздечка. Лікар теж пішов відпочивати, залишивши Петрикові кілька своїх порад.

 Поясни, яких помилок допустилися друзі. Як би ти вчинив, опинившись на їхньому місці.

 
 

Викидати ртуть та уражені нею предмети категорично забороняється! За номером телефону «102» слід викликати бригаду рятувальної служби й вона врятує людей від отруєння.

 

Причини та запобігання травмувань

 Перш, ніж прослухати оповідання, пофантазуй і розкажи, хто такі чарівник Неможній і фея Всеможна?

«Злий» чарівник Неможній і «добра» Фея Всеможна

Слова «не можна» з дитинства дошкуляли Петрикові. З самого малечку звідусіль тільки й чулося: «Цього брати не можна», «Цього робити не можна», «Цього дивитися не можна»…

Петрусеві навіть почав увижатися злий чарівник Неможній, який, увірвавшись до прекрасних володінь золотоволосої Феї Всеможни, скрізь подомальовував чорною фарбою слово НЕ, від чого красуня зникла назавжди.

Петрик часто мріяв, як колись виросте і піде на пошуки злого Неможнія, а потім назавжди зітре його з лиця землі. От тоді й настануть дні, коли дітям можна буде робити все, що заманеться. Золоті часи!

Так міркував хлопчина ще зовсім недавно. Але того дня на уроці трудового навчання, коли учні вчилися вишивати хрестиком серветочки, Андрійкові Крутивертенку раптом заманулося смикнути за кіску Марійку Веселійку. Від несподіванки, рука Марійки різко відскочила від вишивки, і голка з розмаху встромилася пустунові в обличчя.

– Ой! – верескнув Андрій, ухопившись рукою за око.

Стало тихо-тихо… Класом поповз страх. Тільки схлипування Андрійка й Марійки та стривожений голос учительки, яка намагалася з’ясувати місце поранення учня, порушували цю мертву тишу.

– Дякувати Богові, обійшлося, – полегшено зітхнула Марія Іванівна, коли нарешті змогла відвести руку Андрійка від ока. Голка лише подряпала брову.

Зупинка 1. Що сталося, якби голка вцілила Андрійкові в око?

– Про те, що могло б бути, якби голка вцілила в око, навіть страшно подумати! Андрій міг би назавжди втратити зір!

Петрик на секунду прикрив очі. Зусібіч на нього посунула бридка чорна темрява. Який жах! Стати сліпим через безпечність та пустощі! Ні, ні і ще раз ні!

Перед очима промайнула вимріяна країна Всеможнія, де дітлахи до болю в горлі наїдались морозива, до різі в очах дивилися телевізор, лазили по чужих садках та деревах, блукали незнайомими вуличками міста…

Зупинка 2. Чи хотів би ти опинитися в країні Всеможнії? Чому?

Але чомусь обличчя малят Петрикові уже не видавалися щасливими: кожне личко перекошувала гримаса нестерпного болю, заподіяного безпечністю і вседозволеністю.

Виявляється, слова «не можна» приносять не лише прикрість, добра Фея Всеможна не така вже й добра, а чарівник Неможній зовсім і не злий, бо здатен рятувати дітей від всіляких бід!

 Хто тобі більше припав до душі – чарівник Неможній, чи фея Всеможна? Чому?

Внутрішній годинник

Уважно прослухай оповідання і поясни, чи Петрик дотримувався розпорядку дня. Чому ти так вважаєш?

Про «живий» годинник

Всім відомо, що найсолодші сни сняться під ранок і тоді майже неможливо відірвати голову від подушки. Петрикові саме снився зореліт, коли різкий голосний крик «Кар-р-р!» пролунав, мов вибух серед ясного неба.

Хлопчикові здалося, що на його космічний корабель напали міжпланетні пірати. Зірвавшись із теплої постелі, він оторопіло зупинився посеред кімнати й прислухався: крик долітав із балкону.

– Та це ж пташеня, – полегшено зітхнув хлопчина.

А до кімнати вже поспішали батьки.

– Гарного будильника ми собі завели, – позіхнув тато. –Природа кожну живу істоту зробила таким собі годинником, від народження «завела» на певну роботу. Отож, маємо власного будильника, який навчить нас нарешті вставати з постелі відразу після пробудження.

Лиш прокинувся, - вставай,

Ліні волі не давай!

 Зупинка 1. Навіщо потрібно вставати з постелі відразу після пробудження?

Пелюстки роса умила,

Отже й ти берись за мило!

,

Пташеня не зважало на татові слова. Прокричавши ще кілька разів своє «Кар-р-р!», воно тріпнуло крильцями, вмочило дзьоба у слоїк із водою і почало ретельно вичищати пір’їнки.

– Ти диви! Умивається!

Ще вчора Петрик довго б пояснював батькам, що вода холодна, а рушник жорсткий. Ще вчора Петрусь ішов до умивальника вже одягненим, умивався, набравши в брудні долоньки трохи води, обережно мокав у неї свій кирпатий носик, а потім швидко тер мокрими руками по щоках. За зубну щітку брався лише після неодноразового нагадування мами.

Але то було вчора. Сьогодні не випадало комизитися: дорослий шестирічний хлопець боїться води в той час, як безпомічне пташеня самостійно приймає водні процедури!

 Зупинка 2. Поясни, як слід умиватися?

Петрусь метнувся до ванної кімнати. Стоячи в одних трусиках, він ретельно вимив із милом руки, обличчя, шию, вуха, промив очі й узявся за зубну щітку.

– Раз-два, раз-два, – забігала щітка по зубах, вигрібаючи всі мікроби й залишки їжі з куточків та бокових зубів.

– Угору-вниз, угору-вниз, – пройшлася по їхніх стінках, зробила кілька кругових рухів по вершечках.

– Униз-угору, вниз-угору, – щітка взялася чистити передні зуби. По верхніх зубах пройшлася знизу вгору, по нижніх – зверху вниз. Ретельно прополоскавши рота, Петрусь посміхнувся.

– Ну, нарешті я вигнав усіх мікробів і вони більше не будуть псувати емаль зубів, викликаючи біль.

 Зупинка 3. Завчи і завжди виконуй рухи, які допомогли Петрикові правильно почистити зуби.

Вимита зубна щітка стала на варті, як вояка, що бореться з ворогами здоров’я, а хлопець, витершись рушником, старанно розвісив його сушитися, запізніло згадавши, що спочатку все ж слід чистити зуби, а вже потім умиватися. Пообіцявши собі, що ввечері зробить усе як треба, він поглянув на рушника: брудних плям не було, отож вимився хлопець відмінно.

Згадалася розповідь учительки про дослідження київських медиків: вивчаючи кількість шкідливих бактерій на шкільних предметах, вони з’ясували, що найбільше цих шкідників знаходиться на руках першокласників, удвічі менше – на котячих лапах. Хлопець посміхнувся: бактерій на його долоньках не лишилося!

Пташеня теж зайве часу не гаяло. Вибігши на балкон, Петрик побачив, що істота махає своїми маленькими крильцями, переступає лапками, настовбурчує пір’їнки, ніби танцює.

 Зупинка 4. Що робило ґавеня? Навіщо?

– Та це ж воно робить зарядку! Ну й розумне! – Хлопець згадав, що перед умиванням і справді слід було б зробити зарядку, тож і собі виконав кілька фізичних вправ, яких його навчив тато, потім швидко одягнувся, старанно причесався власним гребінцем, із апетитом поснідав, кинув хлібних крихт пташці й поспішив до школи.

А в школі вчителька захоплююче розповіла про внутрішній «годинник» кожної людини. Виявляється, що:

* Мозок людини найкраще працює з 10 до 12 години, тож слід уважно слухати на уроці.

* Шлунок бажає підкріпитися о 13 годині.

* Руки готові до роботи з 15 до 16 години. У цей час варто допомогти мамі по господарству, виготовити саморобку.

* З 16 до 18 години найкраще працюють легені, живлячи мозок киснем, найшвидше ростуть нігті, мозок і волосся, найліпше діють усі відчуття: зір, нюх, дотик. Отож, прийшов час учити уроки.

Розпорядок дня допоможе тобі піклуватися про своє здоров’я кожного дня.

 

Щоденно гуляй на свіжому повітрі!

Спи не менше 9 годин!

 Чому, щоб бути здоровим, потрібно все робити вчасно?

 

 

 
 

Час – дорогоцінний! Не гай його даремно!

Учися користуватися годинником.

 

 

Як завжди бути чистим і охайним

 Нова пригода Петрика Необережка і пташеняти допоможе тобі усвідомити, як не треба піклуватися про чистоту та охайність.

«Чистюлі»

– Петрику! Поглянь, хто до тебе прийшов! – на порозі кімнати стояла усміхнена мама, а з-за її спини виглядали Марійка Веселійка та Івасик Вихвалясик.

– Ура! – радісно зайшовся Петрусь.

– Кр-ра! – підспівало йому пташеня.

– Дивіться ж, не пустуйте! Марійко, ти відповідаєш за порядок, – наказала мама й пішла на роботу.

– Почули? Я – головна! – Марійка гордовито пройшлася кімнатою. – Будемо гратися в сім’ю. Я – мама, ти, Петрику, – тато, а Івась – наш синок.

Марійка оцінюючим поглядом оглянула хлопців і раптом сердито зойкнула.

– Яке у вас брудне взуття! Ану мерщій наведіть лад!

За мить у руках дітей опинилися щітки та крем для взуття і вони почали завзято начищати черевички.

Процес нанесення чорного лискучого гуталіну на брудну поверхню сандаликів так захопив Петрика, що він вирішив одним махом навести лад і серед маминого та татового взуття.

 Зупинка 1. Гарний чи поганий вчинок зробив Петрик, вирішивши почистити взуття батьків? Чому?

Робота закипіла з подвійною енергією! Пташеня теж намагалося всунути свого дзьоба до слоїка з фарбою.

– Ой! Крем закінчився! – розчаровано вимовив Івась. – Залишився ненамазаним один мамин лакований чобіток…

Петрик окинув оком кімнату і його погляд спинився на сріблястій поверхні дзеркала.

– Ой!

У дзеркалі з’явився мурзатий бешкетник. Масні чорні плями сховали під собою обличчя та руки цієї дитини. Але найгіршим було те, що білосніжна, нещодавно старанно випрана мамою сорочка хлопчика, тепер мала вигляд чорно-сірого маскувального халата.

 Зупинка 2. Чому Петрик грався вдома в шкільній формі? Що тепер мають робити пустуни?

Петрик із жахом поглянув на друзів. Така ж самісінька картинка!

– Що ми наробили?! – запізніло злякався Петрусь. – Оце влетить!

Діти якийсь час у заціпенінні розглядали плоди скоєного. Першою оговталася Марійка.

– Нічого. Ще не пізно все вичистити. Швидко за роботу!

Друзі кинулись умиватися. Виявляється, зовсім і не просто вимитись від чорних гуталінових плям. В хід пішли мило, рідина для зняття лаку, речовина для миття посуду, сода і навіть пральний порошок. З горем навпіл масні плями почали зникати. Діти полегшено схопилися за рушник.

– Ой! – злякано скрикнув Івась. – Погляньте, обличчя і руки чисті, але тепер рушник у брудних плямах. От морока!

– Вихід один! – беззаперечно скерувала подальші дії Марійка. – Треба прати. Скидайте сорочки!

Зупинка 3. Чи завжди можна беззастережно виконувати поради друзів? Чому?

Хлопці, як по команді, позбулися брудного одягу, а мала господиня уже чаклувала над тазиком для прання. До посудини з водою полетіли білі сорочки, рушник, чорні штанці, шкарпетки... З виглядом великого знавця справи, дівчинка почала перебирати миючі засоби, які зберігалися в шафках ванної кімнати.

– Оце підійде! – на купу прання полився відбілювач…

Зупинка 4. Чи допустимо дітям брати до рук невідомі речовини? Чим це загрожує?

– Дзинь! Дзинь! – раптом заспівав дзвінок вхідних дверей. Діти кинулися відчиняти.

– А ось і я! – весело повідомила мама і раптом підозріло понюхала повітря. – А у вас тут усе гаразд?

Розбишаки не встигли відповісти. У ванній кімнаті щось плюхнулось і залементувало:

– Кр-р-ра! Кар-р-р! Крра-са! – всі кинулись до кахельного царства.

Поверх замоченого прання бовталося пташеня. Воно із задоволенням било крильцями, розбризкуючи навсібіч фонтанчики води. Пташеня вмочило дзьоба у воду, щоб потім, як це завжди роблять всі птахи, пройтися ним по пір’ячку. Проте натомість раптом здригнулося і, широко відкриваючи дзьоба, завертіло головою, ніби чимось подавившись.

 Зупинка 5. Що сталося з ґавеням? Поміркуй.

Першою отямилася Петрикова мама. Кинувши уважний погляд на пляшечки з-під миючих засобів, котрі валялися під ногами, матуся швидко вийняла пташеня з тазика і почала ретельно промивати йому рот, очі, а потім і все тільце водою з-під крана.

Пташеня спокійно витримало цю процедуру, а пізніше, уже відпущене, вдячно закивало голівкою, стряхнуло із себе рештки води й почало чепуритися.

Мама ж узялася витягувати з води прання. Присутні зойкнули: чорні штанці тепер чомусь стали сіро-біло-плямистими; сорочки залишилися рябими, а рушник набув вигляду величезного друшляка – так його знівечили дірки, котрі невідомо звідки з’явилися на, до того аж лискучій, поверхні…

Що було далі, не варто й згадувати. А пташеня відтоді отримало ще й кличку Шкоденя.

 Поміркуй і перерахуй всі помилки, яких припустилися герої оповідки.

 
  

Зміст

КНИГА 1. Під захисною інформаційною «парасолькою» або як ґавеня Шкоденя з небезпекою змагалося

  1. Як усе починалося 2
  2. Наслідки нічного буревію 3
  3. Нова мешканка квартири 4
  4. Про «живий» годинник і про те, що значить «упіймати ґаву» 6
  5. Прояви «нечистої сили» на балконі 8
  6. Вчимося здобувати необхідну інформацію 10
  7. Вчимося розвінчувати фейки 12
  8. «Злий» чарівник Неможній і «добра» Фея Всеможна 12
  9. Як Івасик Вихвалясик ґавеня лікував 15
  10. Вчимося запобігати маніпулюванню власною думкою 17
  11. Срібні кульки, що живуть у термометрі, або чи допустиме самолікування
  12. Кому можна довіряти і як не збитись із пантелику 20
  13. Що таке значить – дружити? 20
  14. «Похід до театру» 22
  15. «Велике прання» 24
  16. Розповідь Феї Хімії. Що таке кислота? 26
  17. Куди зникають плями? 28
  18. Ракетобудівники 31
  19. Вогнедишний дракон 33
  20. «Воно саме загорілося!» 36
  21. Як приручили вогонь? 37
  22. Коли з’явилися сірники? 39
  23. Коли з’явилися пожежні? 40
  24. Чому «воно саме загорілося»? 41
  25. Магічна дія добрих вчинків та чарівних слів 43
  26. У полоні паперових літачків 45
  27. Коли вогонь стає ворогом 48
  28. Із малої іскри великий вогонь буває або дещо про електрику 52
  29. Як електричний струм приходить до тебе в дім 54
  30. Знову вимкнули світло… 55
  31. Подорож по сторінках енциклопедій, або коли з’явилися електроприлади
  32. «Сюрприз» для мам 62
  33. На гостини до кухаря Смачноїжка 66
  34. Подорож по сторінках енциклопедій, або звідки до нас прийшли кухонні речі 73
  35. Куди зник ключ від квартири? 77
  36. Трагедія на пустирі 79
  37. Пошуки порятунку 82
  38. Визволення 85
  39. Що значить бути обачливим пішоходом? 87
  40. Подорож по сторінках енциклопедій або чи існували в давнину правила дорожнього руху? 96
  41. Чим небезпечна незнайома людина? 98
  42. По сторінках енциклопедій, або декілька цікавинок із кримінології 103
  43. До нових пригод

КНИГА 2. Нові пригоди Петрика Необережка та його друзів

  1. Назустріч літечку 106
  2. Екскурсія до Києва 108
  3. «Живі сходи» метрополітену 110
  4. Школа поліцейського Правопорядченка у «Веселковій країні» 112
  5. Подорож по сторінках енциклопедій, або дещо про пращурів сучасних транспортних засобів 120
  6. «Поклик запорожців» із соснового бору 123
  7. У наметовому містечку 124
  8. «Шукачі скарбів» 125
  9. Некозацький куліш 127
  10. В епіцентрі грози 129
  11. На відпочинку в лісі 130
  12. Дикорослі рослини 134
  13. Лісова аптека 139
  14. Щоб не заблукати 144
  15. Найстрашніша біда для лісу 150
  16. Де живеш, там і погода найкраща 152
  17. На відпочинок до бабусиного села 162
  18. «Городні роботи» ображеного Шкоденяти 165
  19. У бджолино-осиному товаристві 167
  20. Мушкетери на козах або «безголові витівальники» 169
  21. Гігієна харчування 172
  22. Як з’явилися город і поле 179
  23. Чим можна поласувати в садку? 185
  24. Чим небезпечні комахи 188
  25. Обережно: домашні тварини! 199
  26. Що таке інфекційні хвороби? 207
  27. Хвороба приходить, коли її не чекаєш 218
  28. Чистота – основна зброя в боротьбі з хворобами 222
  29. Де чатує небезпека? 228
  30. До моря! 234
  31. «Поцілунок» сонячного зайчика 235
  32. Мисливці за креветками 238
  33. Ніч жахів посеред чорної стихії 240
  34. Розповіді Повітряної Кульки та Сонячного Зайчика 241
  35. Здрастуй, водичко! 246
  36. Сестричка 256
  37. Шкідливі звички 258
  38. Паління – найпоширеніша шкідлива звичка 260
  39. Алкоголь – звичайна отрута 262
  40. Токсичні й наркотичні речовини 263
  41. Перше вересня у другому класі 266
  42. Трагедія в ліфті 268
  43. Ігроманія – небезпечна хвороба ХХІ століття 270
  44. Щоб ігри приносили тільки радість 276
  45. Емоції й здоров’я 283
  46. Хто такі рятувальники ДСНС? 288
  47. Дитина і аварійна ситуація 289
  48. Подарунок Святого Миколая 295
  49. Відпочинок узимку 297
  50. Зимові цікавинки або подорож по сторінках енциклопедій 304
  51. Щоб Новорічне свято не принесло біди 306
  52. Звідки Святий Миколай прийшов 313
  53. Ваші права та обов’язки 314
  54. Замість епілогу 317

КНИГА 3. Нездоланні                                                                               318

  1. Напередодні… 318
  2. Що таке COVID-19? 320
  3. Ранок 23 лютого 2022 року 322
  4. Єдиний чорний день тривалістю з війну 324
  5. «Школа» в бомбосховищі 325
  6. «Волонтери»: в пошуках коштів на тепловізор 327
  7. Правила безпеки під час війни 329
  8. Російський безпілотник і «пані» в хустці 333
  9. Як вижити, боротися й перемогти під час бойових дій 335
  10. Без паніки! Намагайтеся тримати емоції під контролем 338
  11. Дивна «подружка» з інтернету 339
  12. Медіаграмотність в умовах війни 341
  13. Кібербезпека. Як захиститися в інтернеті 343
  14. «Літній відпочинок» під ракетними ударами 346
  15. Примусова депортація з України 348
  16. Порятунок, подарований Шкоденям 350
  17. Як поводитися під час вимкнення електроенергії 352
  18. Навчання в укритті 354
  19. Першочергові дії в зоні хімічного ураження 356
  20. Ядерний вибух: алгоритм дій на випадок небезпеки 357
  21. Листи Святому Миколаю 363

    Завантажити книгу 

Очікувані результати:

 

 

 

 

 

 

Розмальовка-запиталочка для молодших школярів

 

Авторський макет

Ніжин

Мета збірочки – допомогти маленьким школярикам усвідомити цінність власного здоров’я та життя, навчати малят вмінню виходити переможцями із екстремальних ситуацій.

Художник Юлія Петренко.


ДОРОГА ВІД ДОМУ ДО ШКОЛИ

 

Підкажи хлопчикові, що він має взяти з собою до школи.

Домалюй ті шкільні речі, які потрібні на уроках, а на малюнках їх немає.

Поясни, як користуватися шкільними речами.

         Допоможи Петрикові знайти дорогу до школи.

         Разом із дорослими вибери найбезпечніший шлях до своєї школи й ніколи не збивайся на манівці.

 

РЕЖИМ ДНЯ

         Домалюй на годиннику цифри і стрілки, які б показували час, коли ти робиш уранці зарядку.

РАНКОВА ГІМНАСТИКА

                            Якщо хочеш, друже,

                            Бути спритним, дужим,

                            Ставай вранці на зарядку,

                            Роби вправи по-порядку.

На малюнках зображена серія вправ ранкової гімнастики. Ці вправи допоможуть тобі стати спритним і дужим.

Щоб було цікавіше, підключи до дії фантазію:

  1. Походи, а потім побігай як лошатко.
  2. Завзято помахай руками як півник крильми.
  3. Постій на одній нозі, а потім на другій, як чапля.
  4. Прогнись у попереку і, не втрачаючи рівноваги, зроби ластівку.
  5. Пострибай як зайчик.

ЗАРЯДКА НАШВИДКУ

            Для короткочасного перепочинку під час підготовки домашніх завдань чи роботи за комп’ютером, зроби простеньку зарядку прямо в кріслі.

Ось кілька малюнків-рекомендацій. Придумай і власні вправи.

ПРАВИЛА ОСОБИСТОЇ ГІГІЄНИ

            Склади за малюнком веселу розповідь.

Поясни, чому мама не впізнала свого сина.

- Чому догляд за тілом – одне з найголовніших правил особистої гігієни?

Щоб узимку не хворіти,

Треба гартуватися:

Загоряти на сонечку,

У річці купатися,

Ще й холодною водою

Вранці умиватися.

Потім жорстким рушничком

Сухо витиратися.

                                                                  М. Демчук

 

ЦІЛЮЩА ВОДИЦЯ

         Гавеня Шкоденя полюбляє купатися в пилюці. Так воно рятується від шкідливих комах – бліх, котрі напосідають на нього й боляче кусають.

         Але ґавеня добре знає, що водні процедури укріпляють нервову систему, попереджують простудні захворювання.

Яке розумне Шкоденя! А може воно вже й не Шкоденя?

Придивись до малюнка: чи все ґавеня робить правильно?

 

                                               Примовка

                                      (приказують після купання)

Вода, вода, холодная,

Стечи з мене,

Нагрій мене.

А з кого не стече,

Того сонце спече.

ЗНАЧЕННЯ ВОДИ В ЖИТТІ ЛЮДИНИ

 

         Підбери прислів’я та приказки, примовки та загадки, в яких би йшлося про священну силу води для зміцнення здоров’я людини.

 

РЕЖИМ СПОЖИВАННЯ ЇЖІ

 

         Поміркуй, чи дотримуєшся ти режиму споживання їжі:

  1. Прокинувшись уранці, ти відразу ж засовуєш до рота цукерку чи жуйку.
  2. По дорозі до школи купуєш пакетик «Мівіни», чіпсів чи горішків і жуєш їх усі перерви.
  3. Не любиш їсти супи та борщі.
  4. Дуже любиш тістечка та пиріжки.
  5. Найбільше наїдаєшся за вечерею.

Якщо в твоїх відповідях більше «так», - тобі загрожують хвороби шлунку. Прислухайся до порад батьків, учителів, лікарів, доки ще не пізно.

ГІГІЄНА ХАРЧУВАННЯ

 

         Розглянь серію малюнків. Червоним кольором познач у кружечках, хто з дітей поводиться неправильно. Доведи.

         Вибери правильні відповіді:

 

  • мене двічі за стіл не просять;
  • я завжди мию руки перед їдою;
  • їм усе, що дають;
  • не вередую;
  • сиджу спокійно, не розмахую руками, не тарабаню ложкою, не плямкаю, не розмовляю;
  • кидаюсь шматочками хліба, ліплю з них «коники»;
  • за столом не потрібні слова: «Дякую», «Спасибі»;
  • лізу пальцями в салат, колупаюсь ними в носі.

Поясни поведінку Тараса.

                            Цілий день цукерки хрума

                            Неслухняний цей Тарас.

                            Про цибулю як подума –

                            Сльози котяться ураз.

                                                                  Г. Чубач

  • До чого може призвести нераціональне вживання солодощів?
  • Чи сприяє здоров’ю жувальна гумка? Склади антирекламу на рекламу жуйки.

 

Цікавинки звідусіль

*

         Вчені доводять, що постійне жування гумки призводить до посиленого слиновиділення. А це викликає постійне виділення шлункового соку і подразнення слизової оболонки шлунку. Уже через 2 роки постійного жування з’являється гастрит. А через 5 років – виразка шлунку.

         Постійне жування призводить до розумової відсталості, яка вже не виліковується.

         Від постійного жування деформуються слабі кістки дитячого обличчя, розростаються м’язи, що не сприяє красі.

                                               *

         Вчені довели, що без їжі витримують:

  • гадюка – 20 днів;
  • крокодил – 100 днів;
  • звичайна жаба – майже рік;
  • черепаха – півтора року;
  • їжак під час сплячки може не їсти 236 діб.

 

 

 

ДИНАМІКА ПРИЙОМУ ЇЖІ

         Склади букви в слова, щоб можна було дізнатися, від чого захворів крокодил. (Крокодил об’ївся рибою)

  • Чому переїдання шкідливе для твого організму?
  • Як можна назвати хлопчика, про якого розповідається у вірші?

Тільки я прийшов зі школи,

Миттю – в кухню та до столу,

Бо голодний був, як вовк.

Я в обідах знаю толк.

З’їв борщу я пів каструлі,

Сала, хліба та цибулі,

З’їв тарілку вінегрету,

А до нього три котлети.

З’їв вареників гарячих

І сметанку на додачу.

З’їв п’ять тістечок із кремом,

Потім булочку із джемом.

З’їв із сиром три ватрушки

Й дві солодкі стиглі грушки.

Чаю, врешті, я попив,

А варенням закусив –

Пообідав так, як слід,

Гарний маю апетит!

                                                             Т. Лисенко

КОРИСНІ СТРАВИ

         Із моркви, картоплі, яйця, буряків…

         Ми зробимо страви – корисні й яскраві, -

         Порадують блюда усіх малюків.

Ці страви з овочів та фруктів, приготовані з мамою у вільну хвилинку, видадуться тобі особливо смачними.

ОВОЧІ ТА ФРУКТИ

         Допоможи зайченяті відрізнити овочі від фруктів.

         Пограйся з друзями у гру «В якому вигляді їдять?»

         Для цього збери групу однолітків до кола. Діти по черзі називатимуть рослини й повідомлятимуть, в якому вигляді ті використовуються у їжу. Перемагає той, хто жодного разу не помилився.

                            Треба знати про нітрати

         Нітрати спричиняють харчове отруєння, шкодять імунній і ендокринній системам людини. Наявність нітратів у кавунах можна виявити по прожилках неприємного жовтуватого кольору.

         Смак у таких кавунів водянистий, а інколи й з присмаком гіркоти. Щоб позбутися нітратів, достатньо зрізати шкірку разом зі світлою смужкою: саме під нею і збираються нітрати.

         Якщо ж кавун «наколотий» хімікатами – м’якоть у нього яскраво-червона, а кісточки – білі.

ВІТАМІНИ

 

         Розгадай кросворд. Назви овочі та фрукти. Поясни, чому вони необхідні твоєму організму.

 

Пограйся з друзями в гру «Куди підемо, що знайдемо?»

Перевір, чи ти і твої друзі знаєте місця, де ростуть певні овочі та фрукти.

         - Чому так говорять: «Картопля хліб береже»? Опиши цю рослину.

РАЦІОНАЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ

         Розв’язавши кросворд, ти дізнаєшся, які рослини корисні для твого організму.

         А тепер можна й борщем посмакувати!

                                               Борщик

На плиті каструлька біла,

В ній водичка закипіла.

«Буль, буль, буль» - вода булькоче,

Що вона сказати хоче?

Мовить мама: «Ач, яка!

Захотіла бурячка!»

Я в окріп буряк поклала,

А вода плюскоче: «Мало!»

Додала тоді квасолю,

Цибулину й бараболю,

І морквину, й капустину,

Ложку солі, дрібку кмину.

Не забула й помідори.

От і борщик буде скоро!

                                                                  З. Топчій

ЯГОДИ ТА ФРУКТИ

         Кросворд допоможе тобі дізнатися про фрукти та ягоди, які необхідні для твого підростаючого організму.

Дізнайся, які вітаміни містяться у рослинах з віршів:

Яків ягідок нарвав                          Зацвіли яблуні і груші ніжно,

Ой, які червоні!                               І кожен їхньому цвітінню рад.

Яків їх в долоні взяв –                     Куди не глянеш – шати білосніжні,

Аж горять долоні.                           Вся Україна – повноцінний сад.

                   Г. Чубач                                                    В. Ткаченко

Пограйся з друзями в гру «Впіймай слово»

            (Якщо «так» - діти плескають у долоні, якщо «ні» - мовчать)

  1. У саду ростуть: яблука, виноград, мох, ялина, малина, дуб.
  2. У фруктах і ягодах багато вітамінів, тому вони шкідливі для здоров’я.
  3. Їжте фрукти й овочі і будьте здорові.
  4. Щоб був гарний урожай фруктів та ягід, необхідно цілий рік у саду працювати.
  5. Груші ростуть на яблуні.
  6. Смородина – це кущ.

ГІГІЄНА ШКОЛЯРА

         Допоможи дівчинці одягнутися на прогулянку, відповідно до погоди нинішнього дня. Поясни, чому одяг відіграє важливу роль у збереженні здоров’я.

                                               Поміркуй

         Збираючись до школи, ти помітив, що на курточці відірвався ґудзик. Ти:

  • підеш до школи без ґудзика;
  • попросиш пришити ґудзика бабусю чи маму;
  • пришиєш сам.

Чобітки                                                      Загадка

         Цілий ранок наша Алла                             Два братики-вусатики,

Чобітки свої взувала.                                 В обох чорненькі сорочки.

А вони противляться –                              Стоять собі у куточку,

В різні боки дивляться                              Висолопивши язички.

І простують несміливо:                                                (Чобітки)

Лівий – вправо,

Правий – вліво.

                   Л. Куліш-Зіньків

РОЗВАГИ ВДОМА

            Гавеня Шкоденя залишилося вдома одне. Йому стало сумно і, щоб трішки «розвеселитися», воно вигадало для себе нові розваги.

Склади оповідання за серією малюнків. Поясни, чим можуть закінчитися такі розваги?

МАЙСТЕРНЯ В ТВОЇЙ ОСЕЛІ

 

 

Поясни, як правильно користуватися речами, що зображені на малюнку.

Допоможи ґавеняті усвідомити, чим небезпечні ці речі.

Запам’ятай!

Якщо речі знаходяться на своїх місцях – вони безпечні.

 

                                      Поміркуй

Як ти будеш діяти, коли, пришиваючи ґудзика, загубив голку:

  • залишиш усе як є і підеш гуляти;
  • почнеш сам шукати голку;
  • розповіси про зникнення голки дорослим.

НЕБЕЗПЕЧНІ РЕЧОВИНИ

            За серією малюнків склади розповідь про пригоди ґавеняти Шкоденяти. Поясни, чому хімічні речовини небезпечні.

- Як поводитися з невідомими речовинами?

Поміркуй

Якщо ти розбив термометра:

  • відразу ж розповіси дорослим;
  • швидко підметеш у кімнаті, щоб ніхто нічого не запідозрив;
  • спочатку пограєшся сріблястими кульками, які розсипалися по всій кімнаті, а потім викинеш їх у відро для сміття.

БЕЗПЕКА В ПОБУТІ

 

Розглянь малюнки. Поясни, чому ґавеня Шкоденя отримало травми.

- Як правильно користуватися слюсарними інструментами, голками, цвяхами.

Намалюй свої ілюстрації до вірша.

Діло майстра боїться

Все неважко для Гриця,

Все він зможе за мить:

«Діло майстра боїться!» -

Любить він говорить.

Візьме в руки обценьки,

Ще й меткий молоток,

Та як стукне, як дзенькне, -

Гуркіт є.

Був би толк!

Прибивав він картину

І, здається, як слід,

А гвіздок через стіну

«Гехнув» люстро в сусід.

Клеїв якось він ніжки

До стільця-дубчака,

Відпочити сів трішки,

Встав – стілець не пуска.

От до Гриця дівчатка

Раз прийшли з дитсадка,

Просять їм коліщатко

Приладнать до візка.

Це для Гриця –

Дрібниця!

Він готовий завжди.

- Діло майстра боїться,

Подавайте сюди!

Стукнув раз,

Стукнув двічі,

Загуло коліща,

Покотилося швидше

До куща, до куща.

Утекло коліщатко,

Заховалось в саду.

А дівчаткам із Гриця

Тільки смішно було:

- Діло майстра боїться,

От воно і втекло.

                                                                                                          В. Бичко

ПОПЕРЕДЖЕННЯ ТРАВМАТИЗМУ ПІД ЧАС ПРАЦІ В САДУ

                                               Загадка

                            Щоб родили фрукти рясно,

                            Урожай збирали вчасно,

                            Є у нас чарівники,

                            Яких звуть… (садівники).

            З’єднай точки по порядку зростання номерів і дізнаєшся, які знаряддя праці потрібні садівникові.

  • Які з цих предметів можуть стати причиною травми?
  • Як уникнути травм під час роботи в садку чи на городі?

Розкажи, як надати першу допомогу травмованому.

Поясни, в чому помилка Тимоша.

                                      На городі

            Вчора зранку шоколадку

            Закопав Тимко у грядку.

                   Бачив, як картопля садиться стара,

                   Потім виростає з неї молода.

З однієї штуки робиться багато.

Значить, шоколадку можна теж саджати.

                   Шоколаденята вродяться чудові,

                   Матимуть обгортки різнокольорові!

Сів Тимко на землю і спостерігає.

Тільки шоколадка щось не проростає…

Як гадаєте, малята,

Довго буде він чекати?

                                                        Т.Лисенко

            Дізнайся, завдяки якій рослині ми ласуємо шоколадом.

         Намалюй комікси до вірша.

БЕЗПЕКА НА КУХНІ

            Гавеня Шкоденя вирішило навести лад на кухні. Поясни, що воно робить не так. Які речі зайві?

            - Що може трапитися від такої безпечної поведінки?

ЯК СТАТИ ВПРАВНИМ КУХАРЕМ

  • Якого лиха можуть наробити мишенята?

Склади оповідання за малюнком. Поясни, яких правил безпеки не знають мишенята.

ЯК КОРИСТУВАТИСЯ ОБІГРІВАЛЬНИМИ ПРИЛАДАМИ

  • Чи можна дитині твого віку самостійно розводити вогонь в печі?

Поясни, чому ґавеня Шкоденя знову наробило шкоди.

КОЛИ ВОДА СТАЄ ВОРОГОМ

  • Які неправильні дії Шкоденяти призвели до затоплення квартири?
  • Як себе поводити під час затоплення оселі, витоку газу, вимкненні електроенергії?

Склади розповідь про те, як би ти вчинив на місці ґавеняти.

ПРАВИЛА КОРИСТУВАННЯ ВОДОПРОВІДНОЮ МЕРЕЖЕЮ

         Гавеня вирішило приготувати обід до приходу з роботи мами.

  • Чи зрадіє мама, коли прийде додому?
  • Що ґавеня робить не так?
  • Які ти знаєш правила користування водопровідною мережею, електроприладами, газовою плитою?

КУХОННЕ ПРИЛАДДЯ

            Розглянь малюнки. Розкажи, чи допомогла Катруся Невмійченко своїй мамі.

Поясни правила користування кухонним, електричним та газовим приладдям.

                                               Поміркуй

         Якщо, відрізуючи собі ломіть хліба, ти порізався, то:

  • засунеш пальця до рота і почнеш висмоктувати кров;
  • вимиєш рану водою з-під крану, щоб зупинити кров;
  • затреш рану землею, як це робили твої прародичі;
  • знайдеш перекис водню, йод або зеленку, бинт і надаси собі самодопомогу.

ЯК НАДАТИ ПЕРШУ ДОМЕДИЧНУ ДОПОМОГУ В РАЗІ

ТРАВМУВАННЯ

            Уважно розглянь малюнки. Чи правильно ґавеня Шкоденя надає першу допомогу травмованому поросятку? Доведи.

Поясни, чому поросятко отримало травми?

ПРАВИЛА КОРИСТУВАННЯ ЕЛЕКТРОПРИЛАДАМИ

            - Які правила користування електроприладами порушило ґавеня?

         Поясни, як потрібно поводитися під час короткого замикання в електромережі, при виникненні пожежі?

         - Як надати першу домедичну допомогу ураженому електричним струмом?

ШКІДЛИВІ ЗВИЧКИ

 

         Наслідуючи приклад нерозважливих дорослих, ґавеня Шкоденя й собі потягло до рота цигарку.

         Поглянь, що з цього вийшло.

Поясни, чому пташеня втратило свідомість?

         - Чому паління, вживання спиртних напоїв та наркотичних засобів називають шкідливими звичками?

         Ти, напевне, не раз бачив рекламу сигарет або алкогольних напоїв. Спробуй скласти на них антирекламу.

                                      Поміркуй

         Якщо товариші запропонують тобі цигарку чи інші шкідливі речовини, ти:

  • відразу погодишся, адже товариші можуть образитися і перестати з тобою товаришувати;
  • відмовишся і залишишся сам;
  • поясниш друзям, наскільки це шкідливо і небезпечно для здоров’я та життя; переконаєш їх не набувати шкідливих звичок.

Курець горобець

     Горобець сів на гілку й запалив цигарку. Ковтнув гіркого диму – й стало йому так погано, що він закашлявся і знепритомнів.

  • Від тютюну тільки шкода буває, - гомоніли комахи.

А горобець більше ніколи до цигарок не торкався.

                                                                            Ю. Нікітинський

НЕБЕЗПЕЧНІ ЗНАЙОМСТВА

         - Поясни, чому дівчинка поводиться безпечно?

         - Що може трапитися, коли до квартири зайде незнайома людина?

         - Що ти будеш робити, коли загубиш ключа?

         - Чому не можна нікуди йти з незнайомими людьми?

ПРОГУЛЯНКА ВУЛИЦЯМИ МІСТА

Хлопчик Необережно вийшов прогулятись. Та був він не лише Необережком, а ще й Пустуненком. А пустощі, як всім відомо, до добра не доводять…

         Продовж оповідання. Придумай щасливу кінцівку.

 

 

 

Запам’ятай!

 

  1. Не можна підходити до відкритих каналізаційних люків, або гратися поряд із ними. Будь уважним, остерігайся ям!
  1. Не чіпай незнайомих тварин. Вони можуть укусити, або бути хворими.
  1. Дітям не можна кататися на проїзній частині вулиці на самокатах та велосипедах.
  1. Ніколи нікуди не йди з незнайомими людьми, особливо, якщо вони обіцяють тобі за це якісь розваги чи солодощі. На жаль, не всі люди бувають добрими.
  1. Граючись у м’яча в дворі, будь уважним, щоб нікому не завдати прикростей.
  1. Катаючись на роликових ковзанах, треба бути уважним, дотримуватись правил безпеки, щоб не травмувати когось і не постраждати самому.
  1. Не можна лазити у підвали, забиратися на горища, в незаселені будинки, гратися на будівельних майданчиках.
  1. Ти повинен добре знати своє ім’я, прізвище та домашню адресу.

Будь уважним і під час прогулянки не відходь далеко від домівки!

ВИБІР БЕЗПЕЧНИХ ІГОР

         Розглянь малюнки.

Поясни, хто з дітей поводиться правильно, а хто ні.

- А як відпочиваєш ти?

         - Які забави підшукуєш собі після уроків?

         Прочитай вірші й поясни, що значить «відпочивати з користю».

                                     Заметушечка

Я у мами одна,

Мов билиночка.

Коли вдома сама –

Беру віничка.

І кругом замету,

Наведу чистоту,

Щоб ніде не було

Ні пилиночки.

А як мама прийде,

Все обдивиться,

Ледве віник знайде,

Смішно скривиться.

Поцілує свою

Заметушечку,

Покладе спочивать

На подушечку.

Й після мене мете

Аж до раночку –

Поправляє мою

Замітаночку.

                                      В. Логоза

Сестра

Я підлогу мила, мила

Ще й доріжку постелила.

А ти з двору зайшов,

Чом не витер підошов?

Стань отут, біля порогу.

Витри одну і другу ногу.

Носа вгору не дери,

Краще слухайся сестри.

                                                                  І. Кульська

ВИБІР БЕЗПЕЧНИХ МІСЦЬ ДЛЯ ІГОР

 

  • Яку небезпеку несе за собою гра мишенят?
  • Як кіт провчив мишеня?

Склади веселе оповідання.

                            Поміркуй

Якщо тебе образили друзі, ти:

  • відразу ж «даси здачі»;
  • постараєшся довести їх вину і свою правоту;
  • попросиш поради у батьків.

РУХ ВЕЛОСИПЕДОМ

         - Яка небезпека чатує на Необережка?

- Про які правила забув хлопчик?

         - Хто має право їздити на велосипеді по дорогах?

         Склади оповідку за серією малюнків.

Намалюй, як і де повинен їздити хлопчик Необережко на велосипеді.

ВИЗНАЧЕННЯ НЕБЕЗПЕКИ НА ДОРОЗІ

            За серією малюнків склади зв’язну розповідь. Поясни, чому плаче ґавеня Шкоденя.

                                      Поміркуй

         Якщо граючись у дворі ти помітив, що м’яч викотився на проїзну частину дороги, то:

  • «рятуючи» м’яча, відразу ж побіжиш його забирати;
  • перечекаєш, доки проїдуть всі машини, а вже потім забереш те, що залишиться від м’яча;
  • попросиш дорослих «врятувати» іграшку.

ПІШОХІДНИЙ РУХ

            Знайди на малюнку п’ять помилок, яких допустилися мишенята на проїзній частині дороги.

Розкажи про умови безпечного переходу дороги.

  • Чим відрізняється регульоване перехрестя від нерегульованого?
  • Чому до переходу дороги потрібно готуватися?
  • Який перехід називають «зеброю»?
  • Що таке «острівець безпеки»?
  • Що означають сигнали світлофора?

Поясни правила переходу вулиць та доріг, правила переходу регульованого перехрестя.

НЕБЕЗПЕЧНІ РОЗВАГИ

  • Чому виникла пожежа?

Склади за малюнком розповідь про те, що трапилося на пустирі.

ОБЕРЕЖНО З ВОГНЕМ!

         Розглянь малюнки. Поясни, чому сталася пожежа в будинку мишенят.

  • Як діяти при появі чадного газу?

Поміркуй

                  Якщо в квартирі виникла пожежа, ти:

  • швиденько сховаєшся від неї під ліжко чи до шафи;
  • повідчиняєш усі вікна й двері;
  • втечеш із дому й сховаєшся десь у дворі;
  • покличеш дорослих, викличеш пожежну команду.

Склади з товаришем діалог виклику пожежної охорони.

КОЛИ ВОГОНЬ СТАЄ ВОРОГОМ

  • Чому згорів будиночок мишенят?
  • Як запобігати виникненню пожеж у домі?

Склади за цими малюнками оповідку.

Поясни правила поведінки дітей при виникненні пожежі, відповідно до ситуації.

         Стань на деякий час художником. Намалюй комікс до вірша «Два півники».

                                      Два півники

Два півники, два півники

Сірниками гралися,

Поцупили їх у мами

Та й у хлів сховалися.

Від утіхи клацали

Міцними дзьобами,

Що таки перехитрили

Свою курку-маму.

Терли, терли сірники

У хліві завзято,

Хоч боялись, що побачить

Їхній півень-тато.

Враз солома запалала,

Страшно шибеникам стало.

Тож вони злякалися

І в кутку сховалися.

Півень у дворі гуляє,

На сімейство позирає:

  • Де ж синочки забарились?

Може знову посварились?

Може знов біля води?

Щоб не трапилось біди! –

Ось повітря він вдихнув,

І зненацька дим відчув!

А вогонь в хліві регоче,

Все спалити, мабуть, хоче.

Півники кричать і чхають,

Дим ядучий знай ковтають.

Кукурікнути несила,

Білий світ обом немилий.

  • - Курка крикнула: «Овва!

 Валить дим якийсь з хліва!»

Півень бігає в дворі:

- То пожежа! Кукурік!

Миттю відра всі хапайте,

Та пожежу заливайте.

А вогонь шипить від злості:

- Попалю всім пір’я й кості!

Двоє півників горлали:

  • Що біда це – ми не знали!

Хай їм грець, тим сірникам,

Не потрібні вони нам!                                   Н. Пономаренко

ПОЖЕЖОНЕБЕЗПЕЧНІ ОБ’ЄКТИ.  ЯЛИНКА

            Склади за малюнком розповідь про пригоду, яка трапилася на святі.

         - Чому виникла пожежа?

НОВОРІЧНЕ СВЯТО І ПРОТИПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА

            Здогадайся, хто яку ялинку прикрашав.

         - Чому ялинка ґавеняти небезпечна для оточуючих?

НА ВІДПОЧИНКУ У ЛІСІ

 

            Розглянь умовні позначення. Поясни, чого не слід робити на відпочинку у лісі.

  • Чому?

ЗАПОБІГАННЯ ОТРУЄННЮ ГРИБАМИ

 

Дізнайся, які гриби потрапили до кошика.

Чи всіх їх можна вживати в їжу?

                                               Обід

                            Який смачний обід сьогодні –

Такого зроду ми не їли…

Чому? Хіба були голодні?

Та ні… Самі його зварили.

А з чого він?

Та із водиці,

Що у струмочку лісовому,

А ще з пшеничної крупиці,

Що попривозили ми з дому.

І маслюки, і печериці

Години з дві кипіли в ньому,

А ще і яблука-кислиці

Пішли в приправу – на оскому.

Це не обід, а просто щастя!

Так і зникає за щоками…

Лиш куховарка – тьотя Настя –

Усе розводила руками.

А ми все їли – без зупинки.

А ми все їли – хто скоріше!

А на зубах – хрусь-хрусь –

Вуглинки…

Так це ж іще було смачніше!

                                                                           В. Бичко

ЇСТІВНІ ТА ОТРУЙНІ ГРИБИ

 

Уважно поглянь на малюнок і скажи, чи всі гриби можна класти у юшку.

ЗБИРАННЯ ДИКОРОСТУЧИХ РОСЛИН ТА ЯГІД

 

         Хлопчик прийшов до лісу за ягодами. Але всі вони кудись зникли. Знайди їх і розфарбуй.

Обережно! Серед них є й отруйні!

ЗАПОБІГАННЯ ОТРУЄННЮ ЛІСОВИМИ ЯГОДАМИ

            Допоможи ведмедикові відрізнити їстівні ягоди від отруйних.

Ми підемо до лісу,

Де світяться пеньки.

Де ходять хитрі лиси

І шастають вовки,

Де велетні ялини

Повалені лежать

І ласує малиною

Веселе ведмежа.

Де білочка на гілочці –

Була і не була –

Пів хвостика видніється

З дубового дупла.

                                                         Л. Талалай

ЯКЩО ТИ ЗАБЛУКАВ

         Познач у кружечках сторони горизонту.

         Поясни, як треба діяти, коли заблукав у лісі.

ПОВЕДІНКА ЛЮДИНИ ПРИ ЗУСТРІЧІ ЗІ ЗМІЯМИ

         З’єднай точки в порядку зростання номерів і ти дізнаєшся, кого зустрів хлопчик.

         - Як надати першу допомогу людині, яку вкусила змія?

 

         Продовж розповідь:

«Якщо я зустріну в лісі змію, то…»

ВІДПОЧИНОК НА ВОДІ

         Хлопчик Необережко вирішив загартуватися влітку, відпочиваючи на воді.

  • Чи зміцнить він своє здоров’я, відпочиваючи таким чином?
  • В яких місцях можна купатися?
  • Чи можна купатися відразу після їди або довготривалого перебування на сонці?
  • Як треба діяти, якщо хтось тоне?

Поясни, хто з дітей поводиться неправильно. Доведи чому.

НА ВІДПОЧИНКУ У СІЛЬСЬКІЙ МІСЦЕВОСТІ

         Розгадай кросворд.

  • Яку важливу роль у житті людей відіграють ці тварини?
  • Яким чином вони можуть загрожувати здоров’ю людини?

УКУСИ КОМАХ. ІНФЕКЦІЙНІ ЗАХВОРЮВАННЯ

         Впиши назви казкових персонажів, відповідно до нумерації. (Цвіркун, бджола, комар, бабка, муха, коник).

У виділених клітинках прочитай, як називають їх вчені-природознавці.

- Які комахи можуть заподіяти шкоду людині?

- Як надати першу допомогу при укусах комах?

                                      Комарик

Укусив комарик білку –

Білка вилізла на гілку,

Гілка тріснула і впала –

Зайченяток налякала.

Повтікали зайченятка

У свою зелену хатку.

А комарик затрубив:

- Я тут дива наробив!

                                                        Г. Чубач

СПІЛКУВАННЯ ЗІ СВІЙСЬКИМИ ТВАРИНАМИ

         Поясни, чому не можна поводитися з тваринами так, як це робить хлопчик Необережко.

         Склади інструкцію, щодо безпечного спілкування з домашніми котом та собакою.

         - Чому надзвичайно небезпечні бродячі тварини? Доведи.

ЯК ТИ, ТАК І ДО ТЕБЕ

 

         Розглянь малюнок. Поясни, чому в Петрика порвані штани.

         - Хто в цьому винен?

НАВКОЛИШНЄ ПРИРОДНЕ СЕРЕДОВИЩЕ. СМЕРЧ

 

         Поясни, як можна захиститися від цього стихійного лиха.

СТИХІЙНІ ЛИХА. БУРЕВІЙ

         Порівняй малюнки. Розкажи, якого лиха завдав буревій людям.

         - Яку допомогу ти б запропонував постраждалим?

СТИХІЙНІ ЛИХА. БЛИСКАВКА

  • Хто з дітей правильно рятується від блискавки, а кого чатує небезпека?

Познач свої відповіді червоними чи зеленими кольорами у кружечках біля малюнків.

З’єднай точки в порядку зростання нумерації і ти дізнаєшся, яка поза найефективніша при порятунку від удару блискавки.

ВІДПОЧИНОК ВЗИМКУ

         Уважно розглянь малюнок і підкажи Петрикові Необережку як безпечніше з’їхати з гори.

         Поясни, чим небезпечні зимові розваги на дорогах та біля них.

         Здогадайся, хто зліпив сніговика. Доведи.

                                      Поміркуй

         Якщо після прогулянки на твоїй шкірі з’явилось обмороження, ти:

  • розітреш обморожене місце снігом;
  • почнеш швидко нагрівати обморожене місце за допомогою гарячої води;
  • розітреш обморожене місце рукою або вовняною річчю.

ЗИМОВІ РОЗВАГИ

         Склади оповідку за серією малюнків.

         Поясни, в чому Петрик Необережко допустився помилки.

  • Чим небезпечні зимові розваги на льоду?

ЛЬОДОСТАВ І ЛЬОДОХІД

            За малюнками склади твір-мініатюру «Зимові пригоди хлопчика Необережка».

                                      Поміркуй

         Побачивши людину, котра провалилась під лід, ти:

  • швидко підбіжиш до неї і подаси їй свою руку;
  • злякавшись, утечеш додому і нікому нічого не скажеш;
  • покличеш дорослих;
  • почнеш допомагати потерпілому сам.

ЯКЩО ЗАХВОРІВ

         Напиши на диску телефону номер, за яким викликають карету швидкої допомоги.

ЛІКИ В ДОМІ

         Розглянь малюнок. Чи так, як на малюнку, повинні зберігатися ліки? Чому? Поясни?

         Допоможи господарям розкласти всі речі на свої місця.

ЛІКИ З ГРЯДКИ

         Вписавши в горизонтальні рядки правильні відповіді до загадок, у вертикальних клітинках прочитаєш назву рослини, яку люди споживають вже 4000 років.

Росте вона на всіх континентах і може мати вагу до 16кг. Містить вітаміну С удвічі більше, ніж лимони чи апельсини. Зберігає до весни всі вітаміни у 20 разів краще, ніж яблука. Її сік має цілющу силу: лікує цингу, ясна, що кровоточать, простудні захворювання, знімає зубний біль. Ти її знаєш з дитинства.

  1. Сидить дід над водою та й киває бородою,

Хто йде – не мине, за борідку ущипне.

  1. Довгий, зелений

Добрий солений,

Добрий і сирий

Хто він такий?

  1. Вузлувата і листата,

А доспіє – головата.

  1. Сімсот поросят на кілочку висять.

СІК ВІД КАШЛЮ

 

         Частину серцевини цього коренеплоду видаляють, а в утворену порожнину кладуть мед. Через чотири години одержують сік, який п’ють по одній чайній ложці чотири рази на день.

Цим рецептом люди користуються уже не одну тисячу років, щоб позбутися кашлю.

Назву рослини прочитаєш у затонованих кружечках, якщо правильно розгадаєш кросворд.

                            Правила для всіх: і дорослих, і малих

  1. Не зривайте заради втіхи лісові та польові квіти: вони можуть більше ніколи не вирости і нікого не вилікувати.
  2. Не кривдьте комашок: вони запилюють квіти. З квітів утворюються плоди, а в них є насіння. Насіння дає життя новій рослині.
  3. Збирайте лікарські рослини так, щоб вони не зникли назавжди.

ЧИ ДОПУСТИМЕ САМОЛІКУВАННЯ?

 

            Розглянь малюнки. Поясни, чому не можна починати лікування, не порадившись із лікарем.

         Допоможи Катрусі вилікувати ляльку від застуди.

Зеленим кольором розфарбуй кружечки біля тих малюнків, де зображені дії дівчинки, що сприятимуть швидкому одужанню ляльки. Червоним – дії, які зашкодять.

                                               Нежить

 

         Змучив нежить Катерину.

- Апчхи!

Катерина під перину.

- Апчхи!

Прийшов лікар дуже скоро.

- Апчхи!

Каже: - Пані справді хвора!

- Апчхи!

Сам захворів за хвилину.

- Апчхи!

Через оту Катерину.

- Апчхи!

Ще пішов до адвоката,

- Апчхи!

А там саме було свято.

- Апчхи!

Адвокат узяв сосиску,

- Апчхи!

А тоді як чхне у миску -

- Апчхи!

Гості вмить хустки у жмені,

- Апчхи!

Стали чхати, мов шалені,

- Апчхи!

А за ними – їхні гості -

- Апчхи!

Аж гуло, немов на мості!

- Апчхи!

І пішли далеко вісті,

- Апчхи!

Що вже чхають всі у місті

- Апчхи!

І не стало аспірину –

- Апчхи!

Через тую Катерину –

- Апчхи!

                                               М. Пригара

         Поясни, чим небезпечний грип.

         - Яким чином передаються віруси грипу від людини до людини?

ЛІКАРСЬКІ РОСЛИНИ

 

 

         Розгадавши кросворд, ти познайомишся з лікарськими рослинами рідного краю.

                            Дрімає Всесвіт на травинці,

                            Підперши зіркою щоку.

                            Стоїть по пояс в Україні

                            Ромашка в білому вінку.

                                                                  Т. Мельничук

ЗЕЛЕНА АПТЕКА

         Відшукай, з якого дерева намальовані квіти та плоди. Намалюй рослини, які допоможуть звірятам вилікуватись.

  • Як вони можуть прислужитися людині?

 

Зелена лікарня

            Застудився Їжачок. Ні дихнути, ні лежати. Каже Дятел:

  • Випий ти відвару з липи.

         Бобра Дятел попросив, щоб він ротика відкрив.

  • Ти захворів на ангіну, треба пити чай з ожини.

         Видра змучилась до краю:

  • Ой, зуби! Зуби! Помираю!

Зарадити їй не важко:

  • Зуби полощи ромашкою!

         Випадково лапу сірий кіт подряпав. Покульгав він до струмка:

  • Доленько, моя гірка!
  • подорожника старанно приклади собі до рани.

З. Друзі

         Детальніше познайомитися з правилами абетки безпеки ти зможеш, прочитавши посібник «Повчання Королеви Безпеки» та дитячу книжечку «Дивовижні пригоди Петрика Необережка або як Гавеня Шкоденя абетку безпеки вчило».

         У них ти й знайдеш ці рубрики:

БІБЛІОГРАФІЯ

1.Програми для загальноосвітніх навчальних закладів “Основи безпеки життєдіяльності” (1-11кл.), Міністерство Освіти і науки України, К., “Шкільний світ”, 2001.

2.”Програми шкіл допрофесійної підготовки Рівненського міського Палацу дітей і молоді”, Рівне, 2000.

3.”Я познаю мир”, детская энциклопедия в 95 томах, М., АСТ 1998-2003.

4.В. Бичко, “Вибрані твори”, К, “Веселка”, 1982р.

5.М. Пригара, “Вірші та казки”, т.1, К., “Веселка”, 1978р.

6.О. Кононенко, “Азбука”, ж. “Початкова школа”, №9, 1998р.

7.С. Приходько, “Картопелька”, К., “Веселка”, 1983р.

8.С. Заєць, “Абетка загадок”, ж. “Початкова школа” №13, К., 1993р.

9.Т. Бойченко “Абетка здоров’я”, ж. “Початкова школа” №7, К., 1993р.

10.Н. Осипов, “Про гречиху и пшеницу, кукурузу и горчицу”, М., 1977р.

11.М. Івін, “Щоб жити”, К., 1976р

12.“Детское питание”, М., 1957

13.Н. Надєждіна, “І в саду , і на городі”, К., 1976.

14.А. Митяев, “Ржаной хлебушко – калачу дедушка”, “Мурзилка”,1981

15.З. Друзь, “Сходинки до пізнання навколишнього”, ж. “Початкова школа”, 1992

16.Є. Шморгун, “Зелені сусіди”, К., “Веселка”, 1978.

17.І. Носаль “Від рослини – до людини”, К., 1995

18.В. Коробай. “Бесіди для дітей, молодшого шкільного віку про явища природи”, ж. “Розкажіть онуку”, К., 2001р.

19.Н. Красоткіна, “Абетка безпеки”, ж. “Розкажіть онуку”, К., 2001р.

  1. В. Понамаренко, Т. Воронцова “Права дитини і валеологія”, ж. “Початкова школа”. №11, 1998р.

21.А. Алатон. “Валеологія”, К., 1999.

Очікувані результати - в анотації


Підсумок / рефлексія за результатами проведення вправи:

 В анотації


Використані джерела:

Ці видання допомогли в доборі фактичного матеріалу для нонфікшна:

  1. А. Алатон. «Валеологія», К., 1999
  2. Т. Бойченко. Абетка здоров’я. «Початкова школа, №7, К., 1993.
  3. Детская энциклопедия, т.1-67, М., 2001.
  4. Детский журнал «Весёлые картинки», М., 1965-1990 гг.
  5. Детский журнал «Мурзилка», М., 1970-1990 гг.
  6. Детское питание. М., 1957.
  7. Дитячий журнал «Барвінок», К., 1965-2009 рр.
  8. Дитячий журнал «Джміль», К., 2002-2021 рр.
  9. Дитячий журнал «Малятко», К., 1965-1990 рр.
  10. Дитячий журнал «Яблунька», К., 2001-2005 рр.
  11. З. Друзь, «Сходинки до пізнання навколишнього», К., «Початкова школа», 1992
  12. М. Івін, «Щоб жити», К., 1976
  13. Т. Кинько. Наш номер «01». К., «Веселка», 1987
  14. В. Коробай. «Бесіди для дітей, молодшого шкільного віку про явища природи», ж. «Розкажіть онуку», К., 2001
  15. І. Красоткіна. Абетка безпеки, газета «Розкажіть онуку», - К., 2001.
  16. А. Митяев. Ржаной хлебушко – калачу дедушка. «Мурзилка», 1981.
  17. Н. Надєждина. І в саду, і в городі. – К., 1976.
  18. І. Носаль. Від рослини до людини. – К., 1995.
  19. В. Осипов. Про гречиху и пшеницю, кукурудзу и горчицу. – М., 1977.
  20. В. Пономаренко, Т. Воронцова «Права дитини і валеологія», ж. «Початкова школа». №11, 1998р.
  21. Є. Шморгун. Зелені сусіди. – К., 1978.
  22. «Я пізнаю світ», дитяча енциклопедія в 95 т., М., АСТ 1998-2003.

https://www.bbc.com/ukrainian/vert-fut-52149852

https://www.rbc.ua/ukr/news/voz-nazvali-effektivnoe-lekarstvo-covid-19-1602864969.html?fbclid=IwAR1uImJZtZekN1qQK_szTlpl5HD1LvpV9XgOSdH5WCmJ8JgaKRKYAK--h7k

https://www.unicef.org/ukraine/media/18761/file/teenagers-safety-war-rules.pdf

https://dovidka.info/u-zoni-bojovyh-dij/

https://zn-otg.gov.ua/news/1650888842/#:~:text=У%20жодному%20разі%3A,ховайтеся%20одразу%2C%20як%20почуєте%20постріли.

http://www.soippo.edu.ua/index.php/4822-osnovni-pravila-povedinki-uchniv-pid-chas-voennogo-stanu

https://rubryka.com/article/security-rules-occupation/

https://medialiteracy.org.ua/mediagramotnist-osvityan-potreba-suchasnogo-suspilstva/

https://nus.org.ua/news/dobirka-onlajn-resursiv-pro-mediagramotnist-vid-osvitnogo-ombudsmena/

https://osvitaua.com/2020/05/90017/

https://life.pravda.com.ua/society/2022/09/28/250628/

https://dovidka.info/kiberbezpeka/


    magnifiercrossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram