info@aup.com.ua
+380 67 372 2733
Предмети: Історія, Медіаграмотність в умовах війни
Застосування: На уроці
Вік/клас: 10 клас, Студенти
Методи: Аналіз медіатекстів, Групова робота, Дебати, Дискусія, Критичне мисленння, Мозговий штурм, Фронтальна робота
Теми медіаграмотності: Критичне мислення, Маніпуляція, Медіаринок, Новинна грамотність

ПІБ автора(ки) *: Сизова Анна Володимирівна

Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте*: Ліцей «Ерудит» Первомайської міської ради Миколаївської областіВаша посада*: Вчителька історії

Короткий опис вправи, анотація*:Вправа «Пакт Молотова-Ріббентропа в різних джерелах інформації» рекомендована  для використання на уроках історії в 10-му класі (на уроці  історії України при вивченні теми: «Початок Другої світової війни. Німецько-радянські договори 1939 р. та /або на уроці всесвітньої історії з теми:  «Практичне заняття 6. Міжнародні відносини в другій половині 1930-х рр. у світлі історичних джерел» як один з елементів уроку). Клас поділяється на групи, які опрацьовуючи різні джерела інформації, мають знайти відповідь на проблемне питання: «Пакт Молотова- Ріббентропа: це  «спусковий гачок» до Другої світової чи вимушений крок по відтермінуванню війни?». Свою позицію кожна група має обґрунтувати використовуючи метод «ПРЕС».

Мета вправи/заняття*: формувати критичне мислення в здобувачів освіти; розвивати вміння використовувати різні види  медіатекстів для  аналізу та обробки інформації; перетворювати джерельну інформацію (текст, карту, фото, карикатуру) з однієї форми в іншу (текст, схема) та використовувати її у поясненнях.

Необхідне обладнання/матеріали*: Комп’ютер, проектор, екран, презентація з візуальними джерелами, роздатковий матеріал.

Детальний опис вправи/уроку*:          
 Організаційний етап.

Клас поділяється на групи по 5-6 учнів. Групи отримують набори роздаткових матеріалів.

Мотиваційний етап.

Вступне слово вчителя: 

У вересні 2008-го Європарламент визначив дату підписання Пакту Молотова-Ріббентропа -23 серпня-  Європейським днем пам’яті жертв сталінізму і нацизму. У світі прийнято вважати, що саме 23 серпня 1939-го відбулася подія, яка стала “спусковим гачком” до Другої світової війни — найкривавішої трагедії в історії людства, оскільки розв’язала руки Гітлеру та Сталіну для агресії проти інших країн. Водночас в Росії побутує думка, що підписання «Договору про ненапад між Німеччиною та Радянським Союзом» (саме так офіційно називається документ, який часто згадується, як Пакт Молотова –Ріббентропа) було вимушеним кроком, який дозволив відтермінувати війну майже на два роки та підготувати обороноздатність СРСР. 

Ваша задача- опрацювати різні джерела інформації за запропонованими питаннями та дійти висновку про Пакт Молотова- Ріббентропа : це  «спусковий гачок» до Другої світової чи вимушений крок по відтермінуванню війни?. Обґрунтувати свою позицію методом «ПРЕС».

Основна частина

РОЗДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ.

1)Ознайомтесь з документами та картою і дайте відповідь на питання:

1.Що це за документи? Коли, де і ким вони підписані?

2. Визначте ключові моменти, про які домовляються сторони, що уклали ці документи.

3. Заштрихуйте на карті території, які згідно Договору про ненапад попадали під сферу впливу СРСР. Порівняйте з кордонами СРСР.

4. Висловіть припущення, чому додатковий протокол обидві сторони мали зберігати у цілковитій таємниці?

Доступ до документівhttps://drive.google.com/file/d/1mZz9SBq50MxudQsh3jVXm_fyCPnEGf2a/view?usp=sharing

Документи 1-4,    джерело: https://lb.ua/world/2019/06/01/428471_sovetskie_originali_pakta.html

Карта 5,  джерело: http://svoboda.fm/politics/ukraine/247740.html

2) Розгляньте світлини, зроблені під час підписання  Договору про ненапад (1939 р.)  та дайте відповідь на питання:

1.Що відбувається на даних фото? Хто на них зображений?

2. Це постановочні фото чи репортажні? Чому ви так вважаєте?

3. Який настрій у осіб, зображених на даних світлинах, зокрема, у 

Й. Сталіна? Висловіть свої припущення щодо причини його гарного настрою під час підписання Договору?

Доступ до документів: https://drive.google.com/file/d/1mZz9SBq50MxudQsh3jVXm_fyCPnEGf2a/view?usp=sharing

Світлина 6 , джерело: https://lb.ua/world/2019/06/01/428471_sovetskie_originali_pakta.html

Світлина 7, джерело: https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/3022535-pakt-molotovaribbentropa-ce-buv-rozpodil-evropi.html

Світлина 8, джерело: https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/3022535-pakt-molotovaribbentropa-ce-buv-rozpodil-evropi.html

3) Розгляньте наступні карикатури та дайте відповідь на питання:

1.Чи впізнаєте ви персонажів карикатури? Назвіть їх.

2. Як ставляться автори карикатур до персонажів, на них зображених? Що про це свідчить? 

3.Порівняйте  між собою карикатури 9 і 10. Що в них спільного і чим різняться? Які символи використовують художники?

4. Порівняйте карикатури 12 і 13. Що в них спільного і чим різняться? Які символи використовують художники?

5. Як зміст карикатури 11 поєднує між собою в один логічний ланцюг карикатури 9, 10, 12, 13?  Яка історична подія стала підґрунтям для створення цих карикатур?

6. Яким є ставлення авторів карикатур до цієї історичної події? Чому?

7. Поміркуйте, чому усі ці карикатури є американськими чи британськими? Чи могли аналогічні карикатури з’явитися у пресі Третього Рейху чи СРСР у 1939-1940 рр.? Чому?

Доступ до документів: https://drive.google.com/file/d/1mZz9SBq50MxudQsh3jVXm_fyCPnEGf2a/view?usp=sharing

Карикатура 9. Підпис до карикатури: «Чад СРСР проти цнотливого Німецького Райху».

Джерело: https://me.me/i/chad-ussr-vs-virgin-german-reich-3e5335dfd45a45dd960a01c95f193b06

Карикатура 10. Карикатура американського художника Кліффорда Беррімена, опублікована в жовтні 1939 р. в газеті The Washington Star: «Цікаво. Скільки триватиме медовий місяць?»

Джерело: https://medium.com/fighting-russian-censorship/%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%81%D0%B8%D1%8F%D0%BD%D0%B0%D0%BC-%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%89%D0%B5%D0%BD%D0%BE-%D0%B2%D1%8B%D1%81%D0%BC%D0%B5%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%82%D1%8C-%D0%B3%D0%B8%D1%82%D0%BB%D0%B5%D1%80%D0%B0-%D0%B8-%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B0-9a91bddaa4ea

Карикатура 11. Назва карикатури:  «Дивні співмешканці». Надписи на ковдрах героїв карикатури: «Антикомуністичний нацизм», «Антинацистський комунізм».

Джерело:  https://reibert.info/media/img_24822_5487-jpg.13810/

Карикатура 12. Джерело: https://zn.ua/ukr/HISTORY/pakt-pro-napad.html

Карикатура 13. Англійська карикатура 1930-х рр.

Джерело: https://www.radiosvoboda.org/a/28690581.html

Підсумковий етап

Обговорення висновків, до яких групи дійшли під час опрацювання різних джерел інформації щодо питання «Пакт Молотова- Ріббентропа:   «спусковий гачок» до Другої світової чи вимушений крок по відтермінуванню війни?» , відбувається за допомогою методу «Прес».

1. Представник групи висловлює позицію: «Наша група вважає, що Пакт Молотова-Ріббентропа –це…»

2. Обґрунтування; « …тому, що…» (пояснюються причини появи такої думки, на якій ґрунтуються  докази на підтримку власної позиції)

3. Приклади : «…наприклад, …» (наводяться факти, які демонструють докази та посилюють позицію)

4. Висновки:  «Отже,…» (робиться висновок. Який закликає прийняти позицію, висловлену групою).

Вчитель підсумовує, що   Пакт Молотова –Ріббентропа- це по суті  розподіл Європи між двома тоталітарними режимами, який зробив можливою Другу світову війну та низку супутніх агресій з боку СРСР і Німеччини проти інших країн.

Очікувані результати*: Поліпшення навичок критичного і аналітичного мислення під час аналізу різних джерел інформації; формування предметних компетентностей.

Підсумок / рефлексія за результатами проведення вправи*
Етап рефлексії
Бесіда за запитаннями:1.         Що нового ви дізналися під час виконання вправи? Які нові навички здобули?2.         Як робота з різними джерелами інформації, які висвітлюють одну історичну подію, допомагає краще зрозуміти її зміст?3.         Де в повсякденному житті вам можуть стати в нагоді навички аналізу різних джерел інформації, здобуті вами під час виконання вправи?

Використані джерела*

  1. Медіаосвітній компонент в Державному стандарті базової середньої освіти. Громадянська та історична освітня галузь  [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://medialiteracy.org.ua/wp-content/uploads/2020/09/Gromadyanska-ta-istorychna-osvitnya-galuz.pdf
  2. Пакт Молотова-Ріббентропа: це був розподіл Європи  [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/3022535-pakt-molotovaribbentropa-ce-buv-rozpodil-evropi.html
  3. Радянські оригінали пакту Молотова-Ріббентропа виклали в інтернет [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://lb.ua/world/2019/06/01/428471_sovetskie_originali_pakta.html
  4. Риковцева О. Про союз Сталіна і Гітлера. Фатальний серпень 1939 року [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://www.radiosvoboda.org/a/28690581.html
magnifiercrossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram