info@aup.com.ua
+380 67 372 2733

Стаття в експериментальне видання "КЕБЕТА" "КовІд усім набрид"

Конкурсна робота – стаття в експериментальне видання "КЕБЕТА" "КовІд усім набрид" є переможницею конкурсу «Моя школа – медіаграмотна».

Авторка: Пасішніченко Діана Сергіївна, учениця 9-а класу Сумської обласної гімназії-інтернату для талановитих та творчо обдарованих дітей.

КовІд усім набрид

Ну маємо ж ми право на авторський наголос! Бо перечитали безліч спеціальних статей і переглянули з десяток відео. До того ж, усіляких, навіть полярних – від фейків і відвертих дурниць до серйозних та корисних статей на перевірених ресурсах з коментарями авторитетних експертів. І все для того, аби відповісти на запитання, на які часто можна натрапити в соцмережах, почути в розмовах гімназистів, батьків… Іноді ці запитання, м’яко кажучи, дивні. Отже, зібрана колекція популярних запитань і тверджень із простими й науково обґрунтованими відповідями – до вашої уваги.

- Вакцина вбиває нас! Це більш небезпечно, ніж вірус. Про це КАЖУТЬ (сусідка, в соцмережах, бабуся племінника двоюрідної сестри моєї знайомої)

Так, убиває. Убити може і цукор. І сіль. І цеглина, яка впала з даху. А ось дані статистики: до середини квітня на 6,8 мільйона американців, щеплених Johnson & Johnson, було зареєстровано шість випадків тромбозу. Тобто ризик становив менш як один випадок смерті на мільйон. У Великобританії серед 18 мільйонів щеплених AstraZeneca зареєстрували 30 випадків – трохи більше, але тут показник також наближається до статистичної похибки. Ці цифри наводять антивакцинатори, які кажуть, що вакцини вироблялися занадто швидко, і вони ще мало вивчені. Але нагадаємо, що мільйони людей отримали щеплення різними вакцинами, і масових проблем і побічних ефектів не зафіксовано. Статистично користь від будь-якої наявної вакцини значно переважує ризики, і вчені на цьому постійно наголошують.

Але, відповідаючи на це питання, варто зосередитися і на його другій частині. Про це кажуть… Хто? У ХХІ столітті всі більш-менш освічені люди мають зрозуміти: далеко не все, що «в інтернеті написано» - правда. Так само, як навколо нас є мільйони вірусів і бактерій, у віртуальному просторі живуть тисячі фейків, неграмотно написаних статей, особистих, неперевірених і непідтверджених фактами думок людей, які користуються популярністю, але не є спеціалістами з конкретного питання. Так само, як ваш організм має імунітет до багатьох хвороб, сучасна людина може виробити особливий медіаімунітет. Коли натрапляєте на підозрілу, емоційну, без посилань на авторитетні медичні джерела інформацію – перше, над чим треба замислитись: хто її транслює? Хто про це говорить? Чи має він достатньо знань, відповідну кваліфікацію, авторитет саме у тій галузі, про яку говорить? Розглянемо приклад – життєвий і зрозумілий.

Уявіть, що ви спокійнісінько йдете собі зі школи. Або з магазину. Чемно так, по правій стороні тротуару, нікого не чіпаєте… І раптом чуєте від перехожого: «Гей, ти! Швидко перейди на лівий бік вулиці! Я сказав – негайно перейди!». Що ви відчуєте? Якою буде реакція? Думаю, одразу ж у відповідь хочеться вигукнути «А хто ти такий, щоб мені вказувати?». Запам’ятайте це відчуття, і нехай воно з’являється у вас і в тих випадках, коли натрапляєте на підозрілу інформацію.

А тепер уявіть, що вас просить перейти на інший бік тротуару поліцейський. Гм… Зовсім інші відчуття й думки, правда ж? Це не викличе у вас миттєвого й бурхливого обурення й питання «А хто ти такий…» не виникне. Тому, що поліцейський із більшим ступенем вірогідності має підстави так говорити, він професіонал і в даному випадку – експерт. Можливо, попереду чигає небезпека?

Отже, висновок: у питаннях про ковід і вакцинацію довіряйте авторитетним джерелам, експертам з відповідною кваліфікацією й досвідом, а не каналу ОБС (Одна Бабця Сказала).

- Вакцини зробили занадто швидко. І це дуже підозріло: вони навряд чи пройшли випробування. Їх випробовують на нас! Не піддаваймося! Не дозволяймо проводити досліди над людьми!

Ох, скільки ж разів треба нагадувати: надворі ХХІ століття. Мені здається, треба на годинниках позначати або ж завести спеціальну стрілку. Бо медицина ж не стоїть на місці, розвивається, з’являються нові технології. Людство вже на Марс зібралося. Тому й вакцину від нової хвороби зробили швидко, завдяки безпрецедентним інвестиціям та глобальному співробітництву. Вчені змогли розробити вакцини проти COVID-19 у рекордні строки, дотримуючись при цьому суворих стандартів, заснованих на принципах доказової медицини. Це на розробку вакцини від страшної хвороби – поліомієліту, пішло більше 50 років, але ж то – початок ХХ століття. Те, що вакцину від ковіду зробили швидко, не означає, що були проігноровані протоколи. Для того, аби передбачити всі можливі побічні ефекти, вчені проводять випробування, починаючи з лабораторій: спочатку тестують зразки на тваринах, і тільки потім – на людях. У випадку, наприклад, з вакцинами Pfizer і BioNTech брали участь 40 тисяч осіб. Крім того, спеціальну перевірку здійснюють регулятори, які контролюють випуск фармацевтичної продукції, а також міністерства охорони здоров’я тих країн, де препарати застосовують.

- Чіпування! Разом із вакциною мені вводять чіп. Від вакцинованих вчителів при їх наближенні до учнів може навіть боліти голова!

О, тут вже у антивакцинаторів аргументи протилежні. Якщо в попередньому питанні вони не вірять в силу технічного прогресу й сумніваються, що можна так швидко винайти вакцину, то у випадку з чіпуванням вони його дуже переоцінюють. Варто б бути більш послідовними, чи не так? Прогрес-прогресом, але наука ще не дійшла до того, аби створити чіп розміром з вірус або хоча б з бактерію. Для того, щоб мікросхема з легкістю пройшла через голку, вона повинна бути менше 0,01 мм в діаметрі, а найменший чіп - 0.25 мм. Тобто, навіть введення таких пристроїв через голку неможливе. А вакцинують як? Через голку. Тож ще один спосіб захиститися від дурниць, які трапляються в соцмережах – вмикати логіку. Звичайну, елементарну логіку.

У наступному номері «КЕБЕТИ» поговоримо про те, чи змінює вакцина ДНК і що то за загадковий восьмий ген, всесвітню змову й вакцинованих вчителів, які можуть випромінювати шкідливі електромагнітні хвилі.

Діана Пасішніченко

(Далі буде)

tagclockmagnifiercrossmenuchevron-downarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram