info@aup.com.ua
+380 67 372 2733

Медіаграмотність — це цифрове благополуччя. Онлайн-міст з Лаурі Палсою (Фінляндія)

21 лютого 2023 року Академія української преси провела онлайн-міст з Лаурі Палсою, доктором філософії, старшим радником та керівником групи з медіаграмотності у Національному аудіовізуальному інституті KAVI (Фінляндія).

«Сьогодні будемо говорити про фінський досвід. Почуємо як країні вдалося просувати медіаграмотність на національному рівні. Фінляндія — передова країна у просуванні медіаграмотності», — відзначила на початку зустрічі модераторка Тетяна Іванова, медіаекспертка Академії української преси, докторка педагогічних наук, професорка, завідувачка кафедри соціальних комунікацій Маріупольського державного університету.

Лаурі Палса, розпочинаючи свій виступ, сказав, що медіаграмотність — це не те, що можна скопіювати і використовувати. Одні й ті ж моделі не працюють скрізь. Важливо враховувати місцевий контекст.

Експерт переконаний, що немає єдиного шляху розвитку. Є багато факторів, які потрібно визначити, щоб розуміти, куди рухатися далі. Важливо чітко виокремити можливості медіа, загрози, які вони можуть спричинити, медіакультуру, яку ми хочемо сформувати. І загалом, який план має бути під час формування навичок у аудиторії. Парадокс ситуації, що під кожну соціальну групу свій протокол роботи, згідно до їхніх потреб: «Медіаграмотність — це довготривала перспектива. Вона завжди має бути релевантною для суспільства та життя», вважає Лаурі Палса.

У Фінляндії є національна політика щодо медіаграмотності, яка була розроблена у 2019 році. Вона була сформована таким чином, щоб співпрацювати з іншими інституціями. Це дало змогу створити певне майбутнє для медіаграмотності: «Ми даємо різні шляхи доступу. Кожен має можливість самостійно розвивати в собі медіаграмотність. Перша ціль — це те, що медіаосвіта обов’язкова. Вона для всіх. Медіаосвіта — це системність та послідовність і вона давно є частиною фінської освіти» — підкреслив Лаурі Палса.

Також Лаурі наголосив, що формат таких онлайн-мостів актуальний і має функціонувати весь час: «Адже коли ми ділимося своїм досвідом, ми можемо віднайти спільне, усвідомити рішення проблеми, особливо у сьогоднішньому середовищі. Співпраця між людьми допомагає знайти правильне підґрунтя. Одна організація мало що може зробити, а коли багато організацій опікується питанням, це краще впливає на суспільство», — сказав Лаурі Палса.

Переглянути ефір українською:


Цей проект Академія української преси здійснює за підтримки Медійної програми в Україні, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

tagclockmagnifiercrossmenuchevron-downarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram