Основи медіаінформаційної грамотності для 10—11 класів. Навчальна програма / О. П. Мокрогуз , О. В. Желіба / За заг. редакцією В. Ф. Іванова. - Київ: Академія української преси, Центр вільної преси, 2024. — 38 с.
Гриф Міністерства освіти і науки України «Схвалено для використання в освітньому процесі» (рішення експертної комісії з інформатики від 09 травня 2024 року (протокол № 4), експертної комісії з громадянської освіти та правознавства від 05 червня 2024 року (протокол № 4).
ISBN 978-617-7370-62-7
Медійна та інформаційна грамотність є набором компетенцій, що допомагають учням максимально використовувати набуті компетентності та мінімізувати можливу шкоду від інформації. Компетенції, що становлять МІГ, дозволяють критично та ефективно взаємодіяти з цифровими технологіями, з різноманітним контентом, і тими агенціями та структурами, що цей контент створюють та поширюють.
Такі можливості необхідні всім людям, незалежно від їхнього віку чи роду занять, особливо учням старшої школи.
Мета цієї програми — сформувати навички критичного мислення, медіаінформаційних компетентностей учня/учениці, що необхідні для діяльності, пов’язаної з процесом пошуку, сприйняття, створення, обробки й передавання інформації в процесі роботи з медіа.
Головні завдання програми:
Результатом реалізації навчальної програми стане формування критично мислячих учнів, які вміють орієнтуватися в сучасних потоках інформації, перевіряти її джерела, відрізняти факти від вигадки, не піддаватися ненависницькій риториці «мови ворожнечі» і, найголовніше, приймати усвідомлені рішення щодо свого життя. Майбутнє українського демократичного суспільства та наша здатність відповідати на різноманітні виклики залежать від того, наскільки кожен член суспільства вміє «думати критично та діяти осмислено», тобто від підвищення загального рівня медійної та інформаційної грамотності.
Навчальна програма є продовженням низки програм для закладів освіти з навчання медіаграмотності, починаючи з 5 класу. Вона може бути використана для запровадження курсів за вибором, факультативних курсів, занять гуртків.
Укладачі:
Олександр Мокрогуз, завідувач катедри суспільних дисциплін та методики їх викладання Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К. Д. Ушинського, кандидат педагогічних наук, доцент.
Олександр Желіба, доцент катедри політології, права та філософії Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, кандидат педагогічних наук, учитель історії Ніжинського ліцею Ніжинської міської ради при НДУ ім. М. Гоголя, учитель-методист.
Переглянути навчальний посібник до програми
Основи медіаінформаційної грамотності, 10–11 класи. Посібник для вчителя
Викладачі, вчителі, які скористаються посібником для проведення заняття і заповнять коротку анкету-апробацію, отримають електронний сертифікат від МОН України та АУП про підвищення кваліфікації лінк на форму.