Вправа "Інформаційна гігієна. Розпізнай фейк" є вправою-учасницею конкурсу "Медіаграмотна вправ для широкого загалу".
Авторка: Олена Топчій.
Тривалість виконання: 20 хвилин
Аудиторія та її вік:
Здобувачі освіти 8-11 класів, віком 13-17 років
Які навички формує, для чого вправа:
Формує навички з розрізнення форм маніпуляцій у медіа сьогодення від правдивої інформації, що дуже важливо у формуванні інформаційної гігієни здобувачів освіти.
Що потрібно для виконання вправи з (не) підручних матеріалів:
Презентація «Фейк чи правда», або набір карток з описом новин з медіа
Послідовність виконання, опис вправи:
Зазначену вправу рекомендую проводити після розгляду основних форм маніпуляції у медіа для закріплення знань та практичного їх використання.
Для проведення вправи пропоную розробити тематичні картки з прикладами різноманітних новин з медіа. Вчителю пропоную об’єднати учнів у декілька груп для обговорення описаних на картках медіа новин та визначення фейку. Після роботи у групах, кожна команда презентує свої напрацювання та аргументує зроблений вибір: «фейк» чи «правда». Або використати групову форму роботи з використанням презентації «Фейк чи правда», коли всі діти разом обговорюють та приймають рішення про вид зображеної на слайді новини.
Слова вчителя:
Фейкові новини – це навмисне поширення неправдивої інформації з метою змінення громадської думки або розділення людей на кілька ворогуючих таборів. Розгляньте наступні новини медіа та визначте, які з них і чому є фейком.
Це правда. Це унікальні споруди, побудовані як сімейні усипальниці у селах Комендантівка та Березова Рудка.
Це фейк! Нажаль це повідомлення швидко поширилося і чомусь ніхто спершу не поставив запитання, а чи можливо це з технічної точки зору? Сигнал GPS – односторонній. Ваш телефон приймає сигнал з кількох супутників і на основі цих даних визначає власне положення. Ніякої інформації ваш телефон не надсилає.
Це фейк! Перший українській пам’ятник відкрили у серпні 2021 року у Коростишеві на Житомирщині.
Це фейк! Такі новини зазвичай поширюють шахраї, користуючись ситуацією збідніння населення в умовах війни. Якщо необачний користувач перейде за посиланням, то шахраї можуть дізнатися реквізити банківських карток та іншу особисту інформацію про особу.
Це правда! Національна академія наук України – це авторитетний орган.
Це фейк! Так діють шахраї! Не вказано, яка благодійна організація робить збір і куди будуть йти дані кошти. Надійні організації інформують, куди спрямовані кошти: звітність можна знайти на сайті або в соціальних мережах. Якщо її немає, а з сайту та офіційних джерел не дуже зрозуміло, чим займається ініціатива — це привід ще раз подумати, чи варто її підтримувати.
Ключова фраза для закріплення знань (висновки до вправи):
Дуже важливо в умовах сьогодення розрізняти достовірні новини від навмисно зманіпульованих. Дуже часто ворог поширює шокуючи фейки для залякування та сіяння паніки серед українців. Будьте обачні!
Джерела, які були використані:
1.Звалище шейків. 5 найбільш розповсюджених рейкових новин з бота «Перевірка» https://gwaramedia.com/zvalyshhe-fejkiv-5-najbilsh-rozpovsyudzhenyh-fejkovyh-novyn-z-bota-perevirka/
2.Школа критичного мислення від четвертого брата. Урок 5: Фейк, діп-фейк і сестра маніпуляція https://uchoose.uacrisis.org/urok5/